Útok na Írán? Ještě není čas, tvrdí izraelský ministr

Martin Novák Martin Novák
18. 1. 2012 10:50
Evropská unie plánuje embargo na íránskou ropu, asijské státy ale nejsou nadšeny
Letoun F-16 izraelské armády.
Letoun F-16 izraelské armády. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Nekonečný příběh na téma chystaný izraelský úder na Írán má další pokračování.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak ve středu oznámil, že židovský stát nemá zatím stanoveno žádné konkrétní datum ani přesný plán možné vojenské operace a jakákoliv akce je "ještě daleko."

Na dotaz novinářů, co to znamená "daleko", reagoval, že nechce vyslovovat žádné předpovědi.

Izraelská vláda považuje íránský jaderný program a možnost, že islámská republika bude mít v rukou atomovou bombu, za existenční ohrožení židovského státu. Úder na íránská jaderná zařízení Izraelci označují za poslední možnost, jak Íránu v nukleárním vyzbrojení zabránit.

Spojené státy jsou zatím proti a americký ministr obrany Leon Panetta nedávno Izraelce od myšlenky vojenského řešení zrazoval.

USA a Evropská unie prosazují hospodářské embargo vůči Íránu, Evropská unie se chystá na bojkot íránské ropy. Asijské státy, které jsou hlavními odběrateli suroviny z Íránu, však zatím takové embargo nepodporují. Ani Čína, ani Japonsko.

Foto: Tomáš Daněk

Izraelce podle deníku Jerusalem Post nyní znepokojuje, že Írán buduje podzemní a velmi dobře chráněné prostory pro obohacování uranu v jeskynním komplexu Fardo, jižně od Teheránu. Tam se nacházejí centrifugy pro obohacování izotopu uranu U 235 až na 20 procent.

Experti ani zpravodajské služby se neshodují v názoru, kdy by Írán bombu mohl mít. Zřejmě to ale nebude dříve než za osmnáct měsíců až dva roky.

Samotná íránská vláda popírá, že by jaderný program měl sloužit k vojenským účelům. Je prý budován kvůli výzkumu, zásobování energii a k využití ve zdravotnictví.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii ale ve své poslední zprávě uvedla, že kroky, které íránská strana podniká, svědčí o něčem jiném.

Izraelské letectvo zaútočilo na jaderný reaktor v Iráku v roce 1981 a potom i na objekt považovaný za reaktor v Sýrii v roce 2007. Úder na Írán ale bude v mnoha směrech složitější, připouštějí izraelská média i politici.

Ostře proti útoku je Rusko, podle kterého by taková válka byla katastrofou pro Blízký východ a celý svět.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 59 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy