Evropské firmy se chystají na ropné embargo vůči Íránu

Radim Klekner Radim Klekner
13. 1. 2012 5:45
Evropská unie importuje z Íránu 450 tisíc barelů ropy denně
Írán vyváží přibližně dva a půl milionu barelů suroviny denně.
Írán vyváží přibližně dva a půl milionu barelů suroviny denně. | Foto: Reuters

Řím, Madrid, Atény - Ropné embargo, které chce proti Íránu v souvislosti s jeho jaderným programem vyhlásit Evropská unie, postihne režim ajatolláhů velmi citelně, potíže ale způsobí i samotné EU.

Evropské ropné koncerny se na ně proto připravují již teď, když ignorují krátkodobé kontrakty na dodávky suroviny a zaměřují se na ty dlouhodobé.

Írán totiž pohrozil, že odvetou vojensky zablokuje Hormuzský průliv, kterým prochází téměř třetina ropy dopravované ve světě po moři. Uzavřely by se tím dodávky z Kataru, Bahrajnu, Kuvajtu, Iráku i část exportu ze Saúdské Arábie a zcela nepochybně by to vedlo ke zvýšení cen černého zlata. 

Již v prosinci tyto státy oznámily, že v případě embarga proti Teheránu navýší svou produkci, otázkou ovšem zůstává, jak velké by toto navýšení bylo.

Když loni v souvislosti s povstáním proti Muammaru Kaddáfímu takřka zcela ustal export libyjské ropy ve výši 1,5 milionu barelů denně, dokázala Saúdská Arábie výpadek nahradit jen po dobu několika málo měsíců.

Tokio EU podpoří, Peking ne

Ochotu připojit se k ropnému embargu ve čtvrtek projevilo Japonsko, Čína naopak již ve středu oznámila, že se k sankcím nepřipojí a že preferuje cestu vyjednávání.

Grafika: Co se stane, až Írán zavře klíčovou cestu ropě

"Nátlak a sankce nikdy nic nepřinesly," řekl podle agentury Reuters po jednání s americkým ministrem financí Timothym Geithnerem čínský ministr zahraničí Čaj-tün. "Podobné problémy mají být vyřešeny v rámci dialogu."

USA a EU reagují na nedávnou zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii, podle které dosáhla koncentrace izotopu U235 ve směsi získávané v íránských jaderných zařízeních dvaceti procent, a Teherán by tak mohl v dohledné době získat dostatek štěpného materiálu pro výrobu atomové pumy.

Režim ajatolláhů i nadále tvrdí, že jeho jaderný program bude sloužit výhradně "mírovým účelům", tedy výrobě elektrické energie, a že v případě unijního embarga začne 450 tisíc barelů ropy, které každý den putují do Evropy, vyvážet do asijských zemí.

To, že by zastavení dovozu íránské ropy jeho zemi způsobilo nemalé problémy, připustil po dnešních rozhovorech s Geithnerem na druhé straně japonský ministr financí Jun Azumi.

"Pokud import snížíme na nulu, způsobí nám to velké škody," zdůraznil Azumi.

Kromě toho, že zjevně pracuje na výrobě bomby, má Írán k dispozici také rakety dlouhého doletu.
Kromě toho, že zjevně pracuje na výrobě bomby, má Írán k dispozici také rakety dlouhého doletu. | Foto: Reuters

Japonsko stále brzdí Fukušima

Japonsko dováželo v druhém kvartále loňského roku z Íránu 251 tisíc barelů ropy denně. Tu zčásti zpracovává na topný olej, který mnohem intenzivněji než ještě před rokem spaluje v tepelných elektrárnách, aby nahradilo výpadek způsobený uzavřením havarované jaderné centrály ve Fukušimě.

Výpadky v dovozu způsobené embargem by v rámci EU pocítily zejména silně zadlužené členské země Unie Itálie, Španělsko a Řecko, které pomocí íránské ropy kryjí desetinu svého importu suroviny. Itálie dováží z Íránu přibližně stejné množství ropy jako Japonsko.

Objem čínského exportu činí přes půl milionu barelů denně, do Indie putuje téměř 350 tisíc barelů.

Nejtvrději by ovšem - navzdory vzdorným prohlášením Teheránu - byl embargem postižen samotný Írán. Ropa a ropné produkty představují osmdesát procent všech vývozů do zahraničí a podle Mezinárodní agentury pro energii to státní kasu každoročně obohatí o 73 miliard dolarů.

Írán těží 3,8 milionu barelů ropy denně, dva a půl milionu z tohoto množství vyváží. Jeho zásoby představují se 136 miliardami barelů desetinu zásob celosvětových.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy