* Policie obvinila Carnajeva z použití zbraně hromadného ničení. * Podezřelý byl zasažen střelou do úst, která vyšla vzadu na krku. * V bostonské nemocnici stále zůstává jedenáct zraněných.
Boston - Zraněný Džochar Carnajev, podezřelý z podílu na pumovém útoku při maratonu v Bostonu, byl dnes na nemocničním lůžku formálně obviněn z použití zbraně hromadného ničení a zlovolného ničení majetku s následkem zabití. Bude-li shledán vinným, hrozí mu trest smrti.
Devatenáctiletému Čečenci, který v bostonské nemocnici Beth Israel Deaconess Medical Center leží s prostřeleným hrdlem a zraněním na noze, předali zástupci městské prokuratury obvinění v zalepené obálce. Po formálním obvinění by měl Carnajev dostat advokáta ex offo.
Žaloba, kterou zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti, obsahuje podle amerických médií některé nové skutečnosti v případu. Vyplývá z ní například, že Carnajev je zraněn nejen na krku a noze, ale i na hlavě a na rukou. Na místě přestřelky policie našla další tlakový hrnec s výbušninou podobný těm, které minulý týden v pondělí explodovaly v cílové rovince bostonského maratonu.
Obžalobu podle dřívějších zpráv amerických médií povede Carmen Ortizová, státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts. O případ se podle amerických vládních zdrojů zajímá ministr spravedlnosti Eric Holder.
Carnajev byl už delší dobu při vědomí a na dotazy vyšetřovatelů odpovídal písemně, napsaly zpravodajské servery ABC a NBC.
Mladíka s americkým občanstvím dopadla policie v pátek poté, co kvůli němu na téměř 20 hodin prakticky uzavřela předměstí Bostonu.
Mladík se ale před zatčením zřejmě sám střelil do krku. Podle zdroje blízkého vyšetřování je možné, že podezřelí bratři Carnajevovi uzavřeli před útoky dohodu: v případě hrozícího dopadení se měli zabít, píše Mail Online.
Soud dosavadní výpověď nemusí uznat
Bratři Carnajevovi podle vyšetřovatelů stojí za dvojicí pumových útoků, které minulé pondělí otřásly cílovou rovinkou bostonského maratonu.
Tři lidé - včetně osmiletého chlapce - zemřeli, dalších 170 bylo zraněno.
V nemocnici stále zůstává jedenáct lidí. "Jeden je v kritickém stavu, další tři ve vážném stavu," informovali v pondělí ráno místního času bostonští lékaři.
U části zraněných museli lékaři přistoupit k amputacím jedné či dokonce obou nohou. "Tito pacienti se momentálně nacházejí v péči fyzioterapeutů."
Fotografie z noci, kdy policie dopadla Džochara Carnajeva:
Konsternovaná veřejnost zpočátku z útoků podezřívala radikální islamisty či americké pravicové radikály. Stopy ale vedly jinam a policie v pátek odhalila identitu dvou možných pachatelů z oblasti Kavkazu. Vyšetřovatelé se domnívají, že bratři Carnajevovi neměli při plánování útoků žádné komplice.
Džochar nyní v nemocnici čeká na vznesení oficiálního obvinění. Je proto sporné, zda by vyšetřovatelé mohli u soudu použít odpovědi, které jim Džochar poskytl.
Dokud totiž podezřelý oficiálně nevyslechne seznam svých práv, takzvané "Miranda warning", není v USA až na naprosto výjimečné případy možné jeho výpověď považovat za právně platnou.
Zda by v tomto případě bylo možné výjimku uplatnit, je nyní předmětem sporů.
I po útocích chodil na přednášky
Bratři Carnajevovi, kteří žili v USA od roku 2001, se podle jejich sousedů chovali jako běžní Američané. Mladší z bratrů měl i americké občanství, starší zůstával na čekací listině. Dětství strávili v čečenské komunitě v Kyrgyzstánu.
Stíhání sourozenců překvapilo kromě sousedů i Džocharovy spolužáky. Studenti, kteří s ním bydleli v kampusu, podle agentury Reuters uvedli, že ještě den či dva po útocích ho vídali na přednáškách a v posilovně.
Na veřejnosti se Džochar přestal ukazovat až ve čtvrtek, kdy policie zveřejnila fotografie obou bratrů. Jeho šestadvacetiletý bratr Tamerlan pak v pátek zemřel po přestřelce s policií. Ošetřován byl ve stejné nemocnici v Bostonu, kde nyní leží Džochar.
Toho vyšetřovatelé v pátek večer místního času dopadli ve skrýši v lodi na jedné ze zahrad bostonského předměstí zvaného Watertown. Paradoxně se tak stalo až poté, co policie lidem po 20 hodinách opět povolila vycházet z domu.
Majitel lodi, důchodce David Henneberry, si všiml přeřezaného plachtového lana a kapek krve. Sám se však útočníka zadržet nepokoušel, okamžitě se vrátil do domu a zavolal policii.
Jak to v Bostonu vypadalo po útocích? Podívejte se:
Starší bratr mu "vymyl mozek"
Po další přestřelce byl pak Džochar zadržen. Sám si zřejmě prostřelil krk. Americká média uvádějí, že utrpěl i další střelné zranění do nohy. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a značným dávkám sedativ nemohli vyšetřovatelé s podezřelým zpočátku vůbec komunikovat.
Podle policie mu starší bratr "vymyl mozek a zmanipuloval ho". Tamerlan byl totiž na rozdíl od Džochara už dříve pod dohledem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).
Jejich matka to nyní používá pro jeho obhajobu. "Můj syn by toto nikdy neudělal. Je to nahrané. FBI ho kontrolovala asi pět let. Věděli, co dělá," řekla podle ABC.
Minulý rok, když Tamerlan strávil šest měsíců v Rusku, už ho ale FBI nesledovala. Část americké veřejnosti tak z tohoto důvodu přičítá vinu na útocích částečně i americkým bezpečnostním složkám.