Úspěch. Decimovaní evropští savci se znovu množí

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 9. 2013 7:26
Iniciativy ochránců zvířat zabírají. Celý svět se od nás může učit, chválí se.
Daří se medvědům...
Daří se medvědům... | Foto: http://www.mesto-beroun.cz

Londýn - Úsilí ochránců zvířat konečně přináší ovoce. Ohroženým druhům, jako jsou medvědi, vlci, rysi, orli a supi, se v Evropě opět začíná dařit a jejich populace rostou.

Vymírání se podařilo zpomalit a následně úplně zastavit v posledních 50 letech.

Zásluhu na tom má zavedení seznamů chráněné zvěře, omezení lovu a stěhování lidí z venkova do měst, ukázala analýza Londýnské zoologické společnosti, organizace Birdlife a Evropské rady pro sčítání ptáků.

Na vyhodnocení současného stavu dohlížela iniciativa Rewilding Europe, která se zabývá obnovou divoké přírody.

Ochránci zvířat sledovali počty 18 druhů savců a 19 druhů ptáků. Evropany pak mohli potěšit dobrou zprávou: sledovaná zvířata se zdárně množí a daří se jim čím dál lépe.

Zubr i bobr

Jediným druhem, jehož populace neroste, je rys iberský. Naopak skvěle se daří zubrovi evropskému, bobru evropskému, kachnici bělohlavé, huse krátkozobé a bernešce bělolící. Populace zmíněných savců a ptáků za poslední půlstoletí vzrostla až o 3000 %.

Celkový počet šelem se zdvojnásobil. Populace vlka šedého, který už v některých částech Evropy vyhynul, vzrostla o 30 procent.

Teprve nyní však samice Filoména (vypuštěná v roce 2007) a samec David (2006) vytvořili stabilní pár a v únoru zahájili stavbu hnízda.
Teprve nyní však samice Filoména (vypuštěná v roce 2007) a samec David (2006) vytvořili stabilní pár a v únoru zahájili stavbu hnízda. | Foto: Jan Kašinský

"Evropa je v očích lidí kontinentem, který přišel o divokou přírodu a zvěř, já si ale myslím, že se od nás může zbytek světa učit. Prokázali jsme, že pokud se vyčlení dost peněz, zvolí dobrá strategie a vyvine dostatečné úsilí, programy na ochranu a vysazování divoké přírody fungují," řekl BBC Frans Schepers ze společnosti Rewilding Europe.

Funguje to i v Česku. Loni v září například nizozemská nadace Tauros ve spolupráci s Národním centrem biodiverzity na našem území vysadila dvě stáda vyhynulého pratura.

Ve zbytku světa zvířata dál vymírají

Centrum biodiverzity vysazuje do volné přírody i jiné druhy, například divoké kočky nebo dravé ptáky. V globálním kontextu je zpráva překvapivá, protože celosvětové statistiky hovoří o pokračujícím vymírání zvěře.

"Situace v Evropě se začala zlepšovat v 50. a 60. letech. Ve srovnání s 16. a 17. stoletím jsou populace divoké zvěře mizivé, ale rostou," dodal šéf iniciativy Rewilding Europe.

Divoké zvěři se nejvíce daří na jihu a západě Evropy.

Ne všichni ale sdílejí nadšení zoologů. Rostoucí počty vlků začínají zneklidňovat francouzské farmáře, kteří se bojí o svá hospodářská zvířata. Autoři zprávy proto navrhují, aby vlády zavedly kompenzační dávky, aby tak farmáři nebrali situaci do svých rukou a šelmy nevybíjeli.

"Musíme být ostražití. Mnoho druhů, které se nám podařilo zachránit, je stále ohroženo, a pokud si nedáme pozor, můžeme je opět začít ztrácet," varuje Jonathan Baillie.

 

Právě se děje

Další zprávy