Usmíření? Indický a pákistánský premiér si potřásli rukama

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 5. 2014 15:06
Naréndra Módí vyzval Naváze Šarífa, aby zakročil proti islamistům.
Foto: Reuters

Dillí - Nový indický premiér Naréndra Módí se v Dillí sešel se svým pákistánským protějškem Navázem Šarífem.

A vyzval ho, aby Pákistán zakročil proti ozbrojencům využívajícím pákistánské území k přípravě "teroristických útoků" namířených proti Indii.

Šaríf přicestoval do Indie v pondělí na Módího inauguraci a jeho návštěva vzbudila naděje na uvolnění napětí mezi sousedícími jadernými mocnostmi.

Agentura Reuters uvedla, že Módí jasně vyjádřil obavy Dillí z teroristických útoků a zdůraznil, že Pákistán musí zakročit proti strůjcům teroristických útoků v Bombaji v roce 2008, které Indie připsala pákistánským muslimským radikálům a při nichž zahynulo 166 lidí.

"Přejeme si mírové a přátelské vztahy s Pákistánem, ale abychom jich dosáhli, je důležité ukončit násilí a teror," citovalo indické ministerstvo zahraničí vyjádření Módího ze zhruba padesátiminutové schůzky v Dillí.

Naděje na zlepšení?

Od získání nezávislosti v roce 1947 spolu Pákistán a Indie svedly tři války a dlouhodobě spolu vedou spor o území Kašmíru.

Jejich vztahy se navíc zhoršily právě po teroristických útocích v Bombaji.

Pondělní setkání mezi premiéry obou zemí, které se uskutečnilo v první den Módího působení v úřadu, ale vyvolalo naděje na oživení dialogu mezi Dillí a Islámábádem.

"Předsedové obou vlád se dohodli, že tajemníci ministerstev zahraničí zůstanou v kontaktu a budou jednat o dalším postupu," sdělila indická diplomacie.

Módí a Šaríf prý rovněž konstatovali, že obě země jsou připraveny normalizovat hospodářské a obchodní vztahy.

Společně s Módím složilo v pondělí přísahu 45 ministrů, které si vůdce hinduistických nacionalistů vybral do své vlády. Ministrem vnitra se stal bývalý předseda vítězné Indické lidové strany (BJP) Rádžnát Singh, ministryní zahraničí je někdejší opoziční vůdkyně Sušma Svaradžová a resorty obrany a financí povede bývalý mluvčí BJP Árun Džaitlej.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy