Washington - Americká vláda prý zvažuje, že uzavře detenční středisko na vojenské základně Guantánamo na Kubě. Na svých internetových stránkách o tom informoval deník The New York Times.
Podle listu s odvoláním na neupřesněný vládní zdroj prý američtí zákonodárci rovněž uvažují o možnosti, že vězni, kteří jsou zde zadržováni kvůli podezření z terorismu, budou převezeni na půdu USA.
"Pokud by vězni měli být přepraveni do Spojených států, pak by z politických důvodů bylo nezbytné zavést podstatně propracovanější postupy než ty, které se nyní uplatňují na Guantánamu," řekl deníku vládní zdroj.
Vláda se zabývá rovněž možností, že případy jednotlivých vězňů by mohl posuzovat americký civilní federální soud. Nyní je posuzuje vojenský tribunál. Další "novinkou" by mohlo být rovněž to, že vězni by navíc mohli využít i pomoc obhájců, což nyní nemohou.
Zatím panuje na Guantánamu taková praxe, že pouze příslušná vojenská místa mohou rozhodnout, kdo bude v tomto zařízení zadržován, a jak dlouho.
Už začátkem května tři demokratičtí poslanci amerického Kongresu navrhli uzavření věznice. "Guantánamo se stalo koulí na noze," řekla tehdy demokratická poslankyně Jane Harmanová, podle níž tam páchané nespravedlnosti daly americkým nepřátelům "snadný příklad neúspěchů a špatných záměrů, jež nám podsouvají".
Vězeňským táborem na základně Guantánamo prošlo za pět let přes 750 lidí, většinou z Afghánistánu a Pákistánu. Vězňům, kteří jsou podezřelí z příslušnosti k Al-Kajdě či Talibanu, USA nepřiznávají status válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za "nepřátelské bojovníky". To umožňuje zadržovat je neomezeně dlouhou dobu bez soudu.
Na Guantánamu je v současnosti vězněno asi 330 osob různé národnosti podezřelých z terorismu - většina z nich bez obvinění a bez soudu. Zařízení bylo instalováno na vojenské základně v lednu 2002 s cílem soustředit zde osoby podezřelé z ohrožování bezpečnosti USA.