Washington - Každý týden přinášejí americká média zprávy o nových a nových smrtících tornádech. Podle meteorologů je dokonce pravděpodobné, že tento rok padne rekord v počtu spatřených tornád. Informuje o tom agentura AP.
Už nyní je jasné, že si vzdušné trychtýře, ve kterých vítr rotuje rychlostí až 480 kilometrů za hodinu, zatím vyžádaly nejvíce mrtvých za posledních deset let.
Po víkendovém tornádu, které zničilo 288 domů a zabilo nejméně šest lidí v iowském Parkersburgu, dosáhl počet letošních mrtvých čísla 112.
Zatím 800 tornád
Podle předběžných údajů bylo za prvních pět měsíců tohoto roku pozorováno 1 191 větrných vírů. Odborníci odhadují, že některé z nich mohly být počítány vícekrát a skutečné množství se bude pohybovat okolo osmi set.
"Jsme na nejlepší cestě, abychom na konci roku prolomili všechna předchozí čísla," tvrdí Greg Carbin z Centra pro předpovídání bouří v Normanu v Oklahomě.
V průměru bylo za posledních deset let pozorováno každý rok okolo 1 254 tornád. Celkový rekord zatím drží rok 2004 se 1 877 vzdušnými víry. Tímto tempem jej však letošní americké počasí může překonat.
Oteplování za to nemůže
Kromě počtu bouří letos narostla i jejich ničivost. Nejméně 22 z nich dosáhlo na Fujitově stupnici, která jde od nuly do pětky, čísla tři nebo čtyři. Způsobily tedy "vážné škody" a "ohromné škody".
Parkersburgské tornádo, které bylo nejsilnější v Iowě za posledních 32 let, jako jediné dosáhlo nejsilnějšího stupně pět.
Odborníci si lámou hlavy nad tím, proč se vichry některé roky objevují častěji a některé zřídka. Jednoznačnou odpověď však zatím nikdo nenabídl.
Podle expertů je však možné vyloučit globální oteplování. To sice na jednu stranu zvyšuje počet bouří, ze kterých tornáda vznikají, bouře však zároveň tlačí severněji, než je pro formování tornád vhodné.
Z dlouhodobého hlediska ale trend smrtících tornád díky varovným systémům a pevnější konstrukci domů klesá. V letech 1916 až 1936 zabíjela tornáda každý rok v průměru téměř 280 lidí. V roce 1925 to bylo dokonce 794 lidí.