Amarillo - Americká armáda v úterý definitivně zlikvidovala poslední obří jadernou bombu typu B53, která byla nejsilnější nukleární zbraní Spojených států v době studené války. Informovala o tom agentura AP.
B53 měla sílu přibližně devíti megatun TNT, a byla tak zhruba 600krát silnější než bomba, kterou Američané svrhli v roce 1945 na Hirošimu. Celková váha bomby o velikosti nákladní dodávky činila pět tisíc kilogramů.
Bomby typu B53 byly zařazeny do amerického jaderného arzenálu v roce 1962. Nálože byly sestrojeny s cílem zničit zařízení ukrytá hluboko pod zemským povrchem, jako byla velitelská stanoviště a bunkry pro nejvyšší státní představitele. Jejich nosičem byly bombardéry B-52 a k cíli je měla zanést pětice padáků.
Mnoho bomb B53 bylo zlikvidováno v 80. letech, značné množství ale v americkém arzenálu zůstalo až do roku 1997, kdy byly všechny vyřazeny. Postupně je nahradily pumy, které se díky své hmotnosti "zavrtávaly" do země a teprve pak explodovaly.
Spojené státy tyto bomby, ovšem bez jaderné nálože, používaly při útocích v Iráku a Afghánistánu v rámci "války s terorem", když se pokoušely zlikvidovat Saddáma Husajna či Usámu bin Ládina.
Od té doby byly postupně likvidovány ve speciálně zařízené továrně nedaleko texaského Amarilla. Technici zde oddělovali roznětku bomby - vysoce explozivní výbušniny o váze 136 kilogramů - od jaderného materiálu, který byl později zneškodněn samostatně.
Podle amerického ministerstva energetiky se podařilo zneškodnit všechny bomby typu B53 v ročním předstihu proti původnímu plánu.
Šéf Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA) Thomas D'Agostino označil likvidaci poslední bomby tohoto typu za významný milník v jaderném odzbrojování, k němuž v roce 2009 vyzval při pražském projevu prezident USA Barack Obama.
"Zničením této bomby se svět stal bezpečnějším místem," citovala D'Agostina agentura Reuters. "B53 byla bombou vyvinutou pro jiné časy a jiný svět.
Zařízení v Amarillu je jediným svého druhu v USA, schopným uskutečnit likvidaci atomové bomby.
Podle informací ministerstva zahraničí měly Spojené státy v květnu letošního roku ve svém arzenálu 5113 jaderných hlavic. V roce 1967 jich Američané přitom měli 31 255.
Proces eliminace obřích bomb zahájili Američané za prezidenta Billa Clintona v roce 1997. Je o to složitější, že většina vědců, kteří se na vývoji atomových pum tohoto typu podíleli, jsou již po smrti nebo v důchodu.