Kdo přežil Nagasaki, nemá strach z Fukušimy

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
17. 3. 2011 17:30
Žena, jež přežila jaderný výbuch v roce 1945, nepovažuje Fukušimu za drama
Obavy z radiace jsou v Japonsku mimořádné
Obavy z radiace jsou v Japonsku mimořádné | Foto: Reuters

Tokio - Kazuko Jamašitové bylo pět let, když dopadla atomová bomba na Nagasaki, zničila během vteřiny její domov a zanechala v ní celoživotní strach, že až příště ulehne s nemocí, bude to rakovina.

Nyní, o 66 let později, má obarvené vlasy do drdolu, na sobě tmavě růžový svetr a u své dcery ve dvojposchoďovém domě v Tokiu čeká, až Japonsko přečká současnou jadernou krizi.

"Možná nejsem příliš citlivá, když přijde na tohle téma, protože jsem byla vystavena skutečně silné radiaci, ale myslím, že to není nic, kvůli čemu by lidé měli blednout strachy," řekla agentuře Reuters o jaderných problémech, kterým v současnosti Japonsko čelí.

"Lidé se mi zdají přecitlivělí, i když já bych to vlastně neměla hodnotit, a vystavení silné radiaci je vážná věc. Ale já jsem byla 3,6 kilometru od bomby a teď evakuovali oblast 20 kilometrů (od postižené elektrárny). Skutečně nerozumím těm pocitům."

Zpravodajství je přehnaně "poplašné"

Za necelý týden poté, co silné zemětřesení a cunami způsobily krizi v jaderné elektrárně Fukušima 1, asi 240 severně od Tokia, zemi opustily tisíce turistů a Japonce zachvátila panika z radiace.

Jamašitová říká, že situaci nebere na lehkou váhu, i když si ztěžuje na přehnaně poplašné a často konfliktní zpravodajství.

"Nemůžu říct, že bych nebyla znepokojena, ale nemůžu ani říct, že bych byla přehnaně nervózní," tvrdí. "Skutečně se ale obávám o svá vnoučata. Jsou ještě tak mladá."

Jamašitová trpí cukrovkou, problémy se štítnou žlázou a osteoporózou, které připisuje atomové bombě, jež na její rodné město dopadla na konci druhé světové války. "Výsledky radiace je možné vidět až za řadu let, takže v tomto ohledu, je to docela děsivé."

V onen horký letní den v roce 1945 Kazuko od nejhoršího ochránila těžká pokrývka, kterou na ní po výbuchu někdo hodil. "Nic jsem neviděla, ale ten hřmot byl neuvěřitelný - zvuk skla létajícího okolo a tolika dalších věcí.

Pak, když jsem po několika minutách vstala, všechno bylo jiné. Z domu kromě opěrných sloupů nic nezůstalo a svět kolem nás byl rudý," vypráví.

"Dnes každý tolik vyvádí kvůli reaktorům ve Fukušimě. Ale nedá se to srovnat."

Šetříme elektřinou

Možná i pod vlivem své matky je dcera paní Jamašitové také poměrně klidná, i když má problémy se štítnou žlázou, což je častý problém u potomků lidí, kteří přežili výbuch atomové bomby.

Tak jako řada obyvatel Tokia má pro případ neštěstí připraven batoh s pracovními rukavicemi, léky, náplastmi, ponožkami a botami, které jsou dost pevné, aby se v nich dalo chodit po skle.

Po celé zemi se měří radiace
Po celé zemi se měří radiace | Foto: Reuters

Poblíž má také karton s vodou a tašku s nudlemi a dalším jídlem. Zároveň ale přiznává, že jídlu, které má pro případ pohotovosti, již vypršela trvanlivost.

Po zemětřesení šla nakupovat, ale s překvapením zjistila, že v obchodě již není žádný chleba, rýžové kuličky nebo mléko.

Rodina se na výzvy úřadů snaží šetřit elektřinou, jak jen to je možné, a za chladných nocí spí v několika vrstvách oblečení.

Komplikace, které jim přírodní katastrofa i jaderná nehoda způsobily, ale považují za malé ve srovnání s tím, co potkalo Japonce žijící v oblastech, které zasáhla tsunami.

"Zavolala jsem přítelkyni z dětství, která žije poblíž elektrárny, a řekla jsem jí: 'V minulosti jsme zažili mnohem horší věci, než je tohle,'" vypráví Jamašitová. "Japonci jsou silní lidé a mají výdrž," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy