USA zastavily popravu kvůli tajení zdroje a složení látky

ČTK ČTK
22. 5. 2014 6:10
Muž se ohradil proti rozhodnutí státu Missouri zveřejnit zdroj i složení smrtící látky.
Foto: Wikimedia Commons

Washington - Americký Nejvyšší soud pozastavil popravu muže, který se ohradil proti rozhodnutí státu Missouri zveřejnit zdroj i složení smrtící látky, jež proti němu měla být použita.

Poprava měla být ve středu první od problémového usmrcení odsouzence v Oklahomě z počátku května. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP.

O 24 hodin dříve popravě usvědčeného vraha Russella Bucklewa zabránil odvolací soud kvůli jeho vážnému zdravotnímu stavu. Odsouzencův lékař již dříve namítal, že Bucklew trpí vzácnou formou rakoviny, a tudíž není jasné, jak bude jeho organismus na jed ve smrtící injekci reagovat.

Šestačtyřicetiletý Bucklew v roce 1996 zavraždil muže před jeho šestiletým synem a unesl a znásilnil jeho družku.

Nejvyšší soud rozhodnutí nižší instance následně zrušil, ale vzápětí popravu stejně zakázal kvůli tajnostem kolem smrtící směsi.

AP již v dubnu uvedla, že naprostá většina z 32 amerických států uplatňujících trest smrti odmítá zveřejňovat požadované informace. Kromě Missouri jde například o státy jako Texas, Florida nebo Oklahoma, které nechtějí, aby tím byli ohroženi jejich dodavatelé.

Většina států nyní spoléhá na volně regulované směsi látek, složení těchto směsí ale nezveřejňují. Řada těchto států se letos potýká s nedostatkem takových přípravků kvůli neochotě farmaceutických společností podobné látky poskytovat pro účely poprav.

Obhájci odsouzených se snaží zdržovat popravy poukazem na možnost porušování práv svých klientů. Podle právníků nelze garantovat právo nebýt podroben krutému a neobvyklému trestu, jestliže není známo složení smrtící látky.

Ve Spojených státech stále neutichlo pozdvižení, které vyvolala trýznivá poprava usvědčeného vraha Clyttona Locketta z 6. května. Lockett měl být popraven injekcí se zatím nevyzkoušenou směsí smrtících látek. Jeho popravu však zastavil ředitel věznice kvůli problému se zaváděním smrtící látky do těla odsouzeného.

Lockett, odsouzený za vraždu devatenáctileté dívky, trpěl křečemi, zatínal zuby, a dokonce se pokoušel zvedat hlavu z lehátka. Až po zhruba 40 minutách od zahájení popravy zemřel na infarkt.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy