V USA byla odložena poprava, debata o smrtící látce neutichá

ČTK ČTK
21. 5. 2014 7:35
Lékař odsouzeného vraha namítá, že pacient trpí rakovinou, tudíž není jasné, jak jeho organismus na smrtící jed bude reagovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

Bonne Terre - Odvolací soud ve Spojených státech v úterý pozastavil popravu usvědčeného vraha Russella Bucklewa. Rozhodnutí soudu přišlo jen několik hodin před původně plánovaným termínem exekuce. Ta měla být první popravou od problémového usmrcení odsouzence v Oklahomě z počátku května.

Soud poukázal na nebezpečí, že Bucklewovi by vzhledem k jeho zdravotnímu stavu mohla být způsobena "zbytečná bolest".

Odsouzencův lékař Joel Zivot již dříve namítal, že Bucklew trpí rakovinou, a tudíž není jasné, jak bude jeho organismus na jed ve smrtící injekci reagovat.

Šestačtyřicetiletý Bucklew v roce 1996 zavraždil muže před jeho šestiletým synem a unesl a znásilnil jeho družku.

Odsouzený chce znát složení injekce

Ve Spojených státech stále neutichlo pozdvižení, které vyvolala trýznivá poprava usvědčeného vraha Clyttona Locketta z 6. května. Lockett měl být popraven injekcí se zatím nevyzkoušenou směsí smrtících látek. Jeho popravu však zastavil ředitel věznice kvůli problému se zaváděním smrtící látky do těla odsouzeného.

Lockett, odsouzený za vraždu devatenáctileté dívky, trpěl křečemi, zatínal zuby a dokonce se pokoušel zvedat hlavu z lehátka. Až po zhruba 40 minutách od zahájení popravy zemřel na infarkt.

Bucklew po Lockettově popravě požaduje, aby jeho poprava byla natáčena na video a aby mu byly sděleny informace o složení smrtící látky v injekci.

 

Právě se děje

Další zprávy