Ať USA zastaví tresty smrti, vyzývá OSN po zpackané popravě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 5. 2014 21:45
Popravy, při nichž odsouzenci nepřiměřeně trpí, mohou být chápány jako nelidské zacházení.
Američané zkoušejí neotestované látky. Evropské firmy totiž odmítají dodávat ty "osvědčené".
Američané zkoušejí neotestované látky. Evropské firmy totiž odmítají dodávat ty "osvědčené". | Foto: Wikimedia Commons

Ženeva/Washington - Spojené státy by měly bez odkladu uvalit moratorium na trest smrti.

V Ženevě to prohlásil mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville.

Úřad tak reagoval na úterní nezdařenou popravu Clytona Locketta.

Vraha zabil infarkt

Život usvědčeného vraha měla ve věznici v Oklahomě ukončit injekce se zatím nevyzkoušenou směsí smrtících látek.

Ředitel káznice ale výkon trestu zastavil kvůli problému se zaváděním smrtící látky do těla odsouzeného.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Osmatřicetiletý Lockett, odsouzený za vraždu devatenáctileté dívky, trpěl křečemi, zatínal zuby, a dokonce se pokoušel zvedat hlavu z lehátka. Krátce po zastavení popravy zemřel na infarkt.

Podle Colvilla může být taková poprava - v souladu s mezinárodním právem - chápána jako kruté, nelidské či ponižující zacházení.

26 minut umírání

Lockettova smrt byla letos v USA již druhým případem zcela nepřiměřeného utrpení způsobeného špatně fungující smrtící injekcí.

První případ se týkal Dennise McGuira, násilníka a vraha, který umíral v lednu v ohijské věznici dlouhých 26 minut kvůli použití údajně nevyzkoušené kombinace smrtících látek.

Podle Colvilla zmiňované popravy posilují argumenty odpůrců nejvyššího trestu.

Zastavte kruté a nelidské praktiky, zní z OSN.
Zastavte kruté a nelidské praktiky, zní z OSN. | Foto: Aktuálně.cz

Americké úřady by proto měly okamžitě uvalit moratorium na trest smrti a pracovat na úplném zákazu této "kruté a nelidské praktiky".

Nevyzkoušené látky

Americké státy, které k popravám využívají smrtící látky, nahrazují doposud užívané směsi novými přípravky.

Důvodem je postoj velkých výrobců léčiv, především z Evropy. Ti se zavázali neposkytovat americkým věznicím látky, jež mají být použity k usmrcování odsouzenců.

Zmíněné chemikálie především utlumí dýchací systém a zastaví činnost srdce.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy