Bagdád - Na místní poměry byl čtvrtý rok irácké války ve znamení dobrých zpráv. Do ulic se pomalu vrací život, místní odnož Al-Káidy je v koutě a denně umírá v sektářských bojích v průměru "jen" dvacet lidí.
O čem to vypovídá? Změna americké taktiky se zatím vyplácí, i když vyhráno zdaleka není.
"Násilí je na udržitelné úrovni," popisuje současnou situaci vrchní velitel amerických vojsk v Iráku generál David Petreaus.
Právě on je symbolem nového přístupu USA v boji s povstalci, stejně jako nových diplomatických snah o domluvu mezi znepřátelenými skupinami Iráčanů.
Vnímavý generál
Ještě na začátku roku, když prezident George W. Bush oznámil posílení jednotek a začátek rozsáhlé vojenské operace, nešlo vůbec odhadnout, jak vše dopadne.
Petraeus ale ukázal, že se umí z chyb svých předchůdců poučit.
Armáda se začala ohleduplněji chovat k tradiční kultuře: spolupracuje s duchovními, využívá víc arabsky mluvících vojáků a místních překladatelů. K lepším vztahům přispěl také americký velvyslanec v Bagdádu, arabista Ryan Crocker.
Ačkoliv Irák pořád připomíná víc apokalyptickou zemi než fungující stát, statistiky daly Petrausovi za pravdu.
Zatímco loni v listopadu zemřelo přes tři tisíce příslušníků iráckých bezpečnostních složek, letos jich bylo jen 500. Počet útoků na spojenecké vojáky klesl trojnásobně. Ropa plyne ze severoiráckého Kirkúku po dlouhé době bez problémů.
Další bouře věčně ve vzduchu
Za úspěch lze považovat také řadu dohod, kterých americká armáda dosáhla v sunnitské oblasti Anbar, dřívější baště povstalců. Tamní kmenoví vůdci obrátili svůj hněv proti povstalcům a s koaličními silami začali spolupracovat.
Klid hlásí také šíítské oblasti v jižním Iráku. Může za to hlavně příměří, v srpnu vyhlášené vlivnou Mahdího armádou.
Petraeus radostí přesto nesrší. Vše se může v okamžiku změnit, což sám přiznává.
Povstaleckých skupin je v Iráku podle odhadů přes sedmdesát. Není ani jasné, jak moc americký zásah proti cizinci řízené Al-Káidě teroristické struktury poškodil.
Navíc odhodlání sunnitů z provincie Anbar účastnit se případných jarních voleb může znamenat konkurenci šíítské vládě v Bagdádu.
Málokdo si je s nadcházejícím pátým výročím irácké války jist tím, jak jsou Iráčané schopni řešit své politické rozpory.