Britové předali Iráčanům kontrolu nad Basrou

elb
16. 12. 2007 23:30
Po čtyřech letech od invaze
Britští vojáci v irácké Basře naposledy spouští vlajku a chystají se na dlouhoočekávaný odchod. Po čtyřech letech předali moc do rukou místní irácké armády.
Britští vojáci v irácké Basře naposledy spouští vlajku a chystají se na dlouhoočekávaný odchod. Po čtyřech letech předali moc do rukou místní irácké armády. | Foto: Reuters

Basra - V iráckém hlavním městě právě probíhá ceremoniál k předání kontroly nad iráckým územím zpět do rukou Iráčanů.

Po čtyřech a půl letech dostávají Iráčané znovu zodpovědnost za zemi do vlastních rukou. Tři měsíce po stažení vojsk z města získávají moc nad celou provincií, posledním místem spravovaném Brity.

Poradce Irácké národní obrany Mowaffak al-Rubaie označil tento den za "historický." "Je to vítězství pro Irák," cituje Al-Rubaie BBC, "a prohra pro jeho nepřátele."

Al-Rubaie zároveň poděkoval britským jednotkám za jejich roli v ochraně města, za přeškolení irácké armády a znovuobnovení ekonomiky.

Irácké jednotky od dnešního dne budou zodpovědny za kontrolu bezpečnosti v této oblasti. Britské jednotky se zapojí do bojů pouze v případě, pokud budou sami napadeni, nebo je Iráčané požádají o pomoc.

Zhruba 4.500 britských vojáků zůstane v Iráku a bude trénovat irácké jednotky. Britské válečné stroje opustily Basru v září tohoto roku. Na jaře by pak mělo odejít zhruba polovina vojáků.

"Zbavili jsme sice Irák Sadáma, ale Iráčanům jsme dosud neumožnili kvalitní život," řekl BBC Bob Stewart, velitel bristkých jednotek. "

Negativní vliv

Basra je devátou z 18 provincií v Iráku, která převzala zodpovědnost za vlastní bezpečnost. V anketě BBC mezi tisíci obyvateli Basry si více než 85 % myslí, že britské jednotky měly negativní vliv na Iráckou provincii. Dvě třetiny se domnívají, že se situace po předání zlepší.

Britský premiér Gordon Brown navštívil své jednotky v Iráku minulý víkend. Uvedl, že Irák má demokratický parlament a násilí se během posledních měsíců snížilo o 90 %.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy