USA vystoupí z NATO, bojí se polská diplomacie

Martin Novák Martin Novák
20. 4. 2012 22:30
Američané chtějí mít méně vojáků a techniky v Evropě a více v Asii
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lubomír Světnička

Brusel - Polsko se obává toho, že Spojené státy přehodnotí své strategické priority a opustí Severoatlantickou alianci, případně výrazně oslabí její význam.

Po zasedání ministrů zahraničí a obrany zemí Evropské unie v Bruselu to prohlásil šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski, který je známým zastáncem proamerické zahraniční politiky ve své zemi i v EU.

Sikorski v projevu v polském parlamentu prohlásil, že Spojené státy se nyní více orientují na Asii a Tichomoří. Spolu s problémy Evropské unie by to pro Polsko mohlo znamenat problém, protože bude čelit "stále asertivnějšímu Rusku," domnívá se Sikorski.

Ministři obrany a zahraničí Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska vydali před tím v Bruselu společnou deklaraci, ve které vyzývají k zachování transatlantického spojenectví mezi USA a Evropou před nadcházejícím summitem NATO v Chicagu.

"Udržovat transatlantické partnerství silné a stabilní je v našem životním zájmu," uvádí se mimo jiné v deklaraci.

Ministři také vyzývají k tomu, aby se obranné síly NATO a Evropské unie navzájem doplňovaly namísto toho, aby se dublovaly.

Radoslaw Sikorski.
Radoslaw Sikorski. | Foto: Reuters

"Vytvoření společných sil Visegrad Group EU Battlegroup do roku 2016 by mělo zvýšit naši kolektivní a individuální vojenskou kapacitu, využitelnou jak v rámci EU, tak v rámci NATO," napsali ministři Visegrádské skupiny.

Rozdíly se ale zřetelně projevují ve vztahu k Británii. Zatímco česká vláda Petra Nečase se považuje za spojence Londýna v Unii, Sikorski Brity kritizoval za to, že nechtějí budovat společné obranné síly a kapacity v rámci Evropské unie.

Británie loni odmítla návrh Německa, Francie, Itálie, Španělska a právě Polska na vytvoření jednotného armádního velitelského centra Evropské unie.

Spojené státy plánují stáhnout velkou část svých jednotek z Evropy. Posílit naopak chtějí svou přítomnost v Asii a Pacifiku. Například některé základny z Německa se zřejmě přesunou do Austrálie.

Ekonomické problémy přitom snižují výdaje evropských států na obranu. Podle Stockholmského mírového institutu (SIPRI) Spojené státy vynaložily v loňském roce na svoji armádu a obranu 711 miliard dolarů.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lubomír Světnička

Všech sedmadvacet členských zemí Evropské unie vydalo společně na totéž 281 miliard dolarů. Podle SIPRI výše této částky od roku 2008, kdy začala finanční krize, klesá.

Celkové náklady USA na obranu převyšují výdaje EU, Číny a Ruska dohromady. Čína v roce 2011 vynaložila na obranu 143 miliard dolarů, Rusko 72 miliard.

Strmě rostoucí výdaje Číny (ještě v roce 2008 činily jen 17 miliard dolarů) podle SIPRI částečně vysvětlují, proč se Spojené státy chtějí zaměřit více na Asii.

 

Právě se děje

Další zprávy