Washington - Americké federální úřady vyšetřují, jestli banka JPMorgan Chase & Co nenajímala děti bohatých čínských představitelů, aby finančnímu ústavu pomohly k lukrativním obchodům v druhé největší ekonomice světa.
Informoval o tom v sobotu večer na svém webu americký deník The New York Times s odvoláním na důvěrný dokument americké vlády.
Podle tohoto spisu si banka v jednom případě najala syna bývalého bankovního regulátora Tchang Šuang-ninga, který je nyní předsedou státem kontrolovaného finančního konglomerátu China Everbright Group, uvedl deník.
Poté, co syn začal s JPMorgan spolupracovat, byly bance přiděleny četné úkoly, které si přála získat, a to včetně poradenství ohledně úpisu akcií dceřiné společnosti China Everbright na burze, ukazují prý také záznamy.
Hongkongská pobočka banky si údajně najala dceru jistého činitele čínských drah, který byl později obviněn kvůli údajné korupci. Státem kontrolovaná China Railway Group, která pro čínskou vládu staví železniční tratě, tehdy prováděla výběrové řízení ohledně svého plánu stát se veřejně obchodovanou společností.
S pomocí JPMorgan se jí při vstupu na burzu v roce 2007 podařilo získat přes pět miliard dolarů, uvedl také deník.
Nejde o první potíže
JPMorgan, která je podle aktiv největší bankou ve Spojených státech, se v nedávné době několikrát stala terčem pozornosti regulátorů.
Podle zpráv z tohoto týdne americká prokuratura obvinila dva bývalé zaměstnance JPMorgan Chase ze snahy zatajit rozsah loňské obchodní ztráty ve výši 6,2 miliardy dolarů (přes 120 miliard Kč).
O vyšetřování ohledně najímání pracovníků v Číně se JPMorgan nepřímo zmínila tento měsíc v pravidelné čtvrtletní zprávě. V ní podle deníku stojí, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) si vyžádala informace o "zaměstnávání některých bývalých zaměstnanců v Hongkongu a obchodních vztazích (banky) s některými klienty".
Mluvčí hongkongské pobočky banky podle agentury Reuters uvedla, že společnost s regulátory plně spolupracuje.