USA chtějí v rámci G7 prosadit rozsáhlý investiční plán pro chudé země

ČTK ČTK
12. 6. 2021 18:21
Ekonomicky silné země ze skupiny G7 se na podnět amerického prezidenta Joea Bidena dohodly na mimořádně nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že jde o snahu omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.
Prezident USA Joe Biden.
Prezident USA Joe Biden. | Foto: Reuters

Země G7 jednají od pátku v Cornwallu a jedním z témat má být také strategie soutěže s Čínou. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně. Společně pomohou rozvojovým zemím zlepšit a rozvinout infrastrukturu, ale projekty se mají týkat také klimatu, zdravotnictví a technologií. Peníze poskytnou všechny státy skupiny a zapojí také soukromé subjekty.

Bílý dům oznámil, že to pomůže zúžit náklady 40 bilionů dolarů (840 bilionů korun), které jsou potřebné do roku 2035 na pomoc rozvojovému světu.

"Nejde jenom o to postavit se nebo se utkat s Čínou. Dosud jsme nenabídli alternativy, které by odrážely naše hodnoty, normy a náš způsob podnikání," citovala agentura Reuters svůj zdroj z Bílého domu. Německá kancléřka Angela Merkelová míní, že s ohledem na čínskou Hedvábnou stezku je pro země G7 správné "rychleji a efektivněji načrtnout podobu své politiky rozvoje".

Agentura napsala, že zatím není jasné, jak bude plán fungovat. Neví se ani, kolik přesně peněz bude do projektů směřovat. Merkelová upřesnila, že země G7 zatím nejsou ve fázi, kdy by mohly informace o financování svého plánu zveřejnit.

Čínská Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů, které mají posloužit na rozvoj od Asie po Evropu. Dohody o spolupráci s Čínou v rámci tohoto projektu podepsala stovka zemí. Zahrne výstavbu železnic, přístavů, dálnic a další infrastruktury. Podle kritiků může být projekt zneužit k šíření vlivu komunistické Číny. Peking tyto obavy označuje za pozůstatek západního imperialismu.

G7: Máme alternativu k čínskému rozmachu

Vůdci skupiny G7, tedy USA, Kanady, Británie, Francie, Německa, Itálie a Japonska, chtějí na setkání v Carbis Bay ukázat, že nejbohatší demokracie mohou nabídnout alternativu čínskému rozmachu.

Podle USA prozatím Západ nedokázal reagovat na nedostatek poctivosti, malé nároky na ochranu životního prostředí a pracujících, které jsou běžné v Číně.

Podle loňských statistik bylo zatím v rámci nové Hedvábné stezky zahájeno přes 2600 projektů za 3,7 bilionu dolarů. Peking tvrdí, že pětinu z nich závažným způsobem ovlivnila epidemie koronaviru.

USA chtějí ostatní členy G7 také přinutit ke konkrétnímu stanovisku k nucené práci v Číně a to se má objevit i v závěrečném prohlášení současného summitu. Biden si přeje, aby i ostatní dali jasně najevo, že nucenou práci považují za "urážku lidské důstojnosti a nehorázný příklad praktik ekonomické soutěže", jak je provozuje Čína. "Tlačíme na konkrétní problémy v Sin-ťiangu, kde jsou lidé vystaveni nucené práci," sdělil představitel Bílého domu. Jeho výzvy se však nesetkaly s jednoznačnou odezvou, podotkla agentura AP. Zatímco Kanada, Británie a Francie s ním ohledně potřeby odsoudit nucenou práci v Číně souhlasily, Německo, Itálie a Evropská unie nejsou zatím rozhodnuté.

 

Právě se děje

Další zprávy