USA už za raketový systém daly biliony

Red Zah, ČTK
2. 6. 2006 17:15
Washington - Spojené státy utratily od poloviny 80. let minulého století kolem dvou bilionů korun za obranný systém proti nepřátelským balistickým raketám.

Nemají však jasná kritéria pro rozhodování o použití tohoto systému a jeho operační náklady zůstávají stále nejasné.

Podle některých kritiků systém protiraketové obrany není stále technicky dotažený do konce a spolehlivý.

V okamžiku spuštění má být systém funkční

Šéf amerického úřadu pro raketovou obranu Henry Obering ale ujišťuje, že v době spuštění bude vše funkční. Zdůraznil, že projekt je nezbytný kvůli možným budoucím hrozbám, především ze strany Severní Koreje a Íránu.

Podle expertů amerického Kongresu by však měl Pentagon jasně stanovit podmínky, které musí být splněny, než bude systém použit. Taková pravidla platí i pro jiné důležité zbraňové systémy.

Prezident Bush během projevu na vojenská základna v MacDill (Florida).
Prezident Bush během projevu na vojenská základna v MacDill (Florida). | Foto: Aktuálně.cz

Raketový obranný systém, který chtěla mít administrativa současného prezidenta George Bushe hotový již v roce 2004, by měl USA bránit proti útokům raket, které mohou nést jaderné, chemické či biologické hlavice.

V americkém tisku se nedávno objevily zprávy, že Washington stále zvažuje, že svou plánovanou protiraketovou základnu v Evropě, která má být součástí systému, vybuduje v Česku nebo Polsku.

Nová protiraketová pozemní základna, která má být bojeschopná do roku 2011, by podle amerického deníku New York Times měla zneškodnit především případný raketový útok z Íránu.

Základna za miliardu, systém za biliony

Pentagon požádal Kongres o 1,2 miliardy korun na vybudování základny. Ta by se měla stát součástí amerického protiraketového "deštníku", jehož již fungující základny stojí například na Aljašce či na Marshallových ostrovech. Celkově by obranný systém včetně raket měl přijít na více než jednu a půl miliardy dolarů.

Bushova administrativa požádala Kongres o 229 miliard korun pro fiskální rok 2007 na raketovou obranu. Pro letošek to bylo 194 miliard korun. Výdaje na raketovou obranu jsou tak nejvyšší položkou amerického rozpočtu na obranu.

ČTĚTE VÍCE:

Ministr obrany USA Rumsfeld
Ministr obrany USA Rumsfeld | Foto: reuters

USA se chystají na dlouhou válku. Všude

Až v desítkách zemí najednou chtějí v příštích letech operovat američtí vojáci.

Foto: Reuters

Americké rakety? Česko je stále ve hře

Američané  zvažují, zda svou plánovanou protiraketovou základnu vybudují v Česku nebo Polsku.

Foto: Reuters

Bush chce 439,3 miliard pro armádu

Američané zvažují, zda protiraketovou základnu na starém kontinentu vybudují v Česku nebo Polsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy