USA se chystají na dlouhou válku. Všude

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
7. 2. 2006 0:00
Washington - Až v desítkách zemí najednou chtějí v příštích letech operovat američtí vojáci. Počítá s tím nová Rumsfeldova doktrína.
Vytvoření nové vojenské strategie měl na starosti ministr obrany Donald Rumsfeld.
Vytvoření nové vojenské strategie měl na starosti ministr obrany Donald Rumsfeld. | Foto: reuters

Americké ozbrojené síly už vědí, na co musí být během následujících dvaceti let připraveny. "Dlouhá válka", jak začal nově boj proti teroristům nazývat ministr obrany Donald Rumsfeld, pro ně může znamenat, že jejich jednotky budou operovat hned v několika desítkách zemí najednou.

Vyplývá to z dlouhodobé strategie, kterou Pentagon pod vedením Rumsfelda připravil a zveřejnil.

Zatímco její předchozí verze z roku 2001 kalkulovala s tím, že američtí vojáci musí být schopni vyrazit do bojové akce současně ve čtyřech regionech, letošní strategický plán s tímto omezením nepočítá. Podle něj uplynulé čtyři roky ukázaly, že je pro Spojené státy nezbytné, aby armáda mohla operovat po celém světě. #reklama

Elitních jednotek přibude

Každé čtyři roky vydávaný dokument letos poprvé zohledňuje zkušenosti nasbírané během válek v Afghánistánu a Iráku. Jestliže si ještě krátce po útocích z 11. září 2001 dávali stratégové Pentagonu za úkol rychle porazit dva nepřátele v současně probíhajících konfliktech, tentokrát kreslí variantu, kdy je třeba téhož dosáhnout i tehdy, pokud se jeden z bojů změní v dlouhou operaci vyžadující masivní nasazení sil. 

Strategie kvůli tomu nepožaduje navýšení celkového početního stavu armády, zdůrazňuje pouze, že aby byla schopna nové úkoly plnit, musí být její jednotky přizpůsobivější.

Přibýt by proto mělo členů elitních speciálních sil, a to o patnáct procent. Posílení se bude týkat tajných jednotek Delta cvičených k protiteroristickým akcím.

Tam, kde jste ještě nebyli

"Speciální jednotky musí být připraveny na to, že budou víc než dosud vysílány do tajných operací, které budou dlouhodobé a budou probíhat v politicky citlivých oblastech, kde zatím nepůsobily," uvádí Pentagon ve své nové strategii.

Ta se tak jednoznačně liší od těch předchozích, které stavěly na tradičních válečných konfliktech - protivníkem byl stát a hlavními bojovými prostředky letadla a tanky.

Tuto změnu dokládá i návrh: Aby nedošlo ke zvětšení ozbrojených sil, bude posílení speciálních jednotek kompenzováno propuštěním části příslušníků letectva.

V tomto arzenálu by se měl naopak zdvojnásobit  počet bezpilotních letadel provádějících špionáž. Jimi zjištěné údaje by mohly zaměstnat členy nově vytvořených týmů, které budou určeny specificky pro vypořádání se se zbraněmi hromadného ničení, ať už jadernými, chemickými či bilogickými.

Díky operacím specialistů chtějí USA předejít tomu, aby se tyto zbraně dostaly ze států, jako je Severní Korea, do rukou teroristů.

 

Právě se děje

Další zprávy