Americké rakety? Česko je stále ve hře

rst, ČTK
22. 5. 2006 13:00
Washington - Američané stále zvažují, zda svou plánovanou protiraketovou základnu na starém kontinentu vybudují v Česku nebo Polsku. Uvnitř: ANKETA
Konečné doporučení o tom, kde by měla raketová základna stát, by měl ministr obrany Donald Rumsfeld dostat od expertů letos v létě.
Konečné doporučení o tom, kde by měla raketová základna stát, by měl ministr obrany Donald Rumsfeld dostat od expertů letos v létě. | Foto: reuters

Odborníci Pentagonu podle deníku New York Times jednají s těmito východoevropskými partnery a nejspíš v létě doporučí konečné místo pro základnu americkému ministrovi obrany Donaldu Rumsfeldovi.

Nová protiraketová pozemní základna, která má být bojeschopná do roku 2011, by podle amerického deníku měla zneškodnit především případný raketový útok z Íránu.

Veřejná diskuse v Česku? Až po volbách

"Česko se snažilo vyhnout veřejné diskusi o tomto projektu z obavy, že by se to mohlo stát otázkou v červnových parlamentních volbách. Výsledkem bylo, že američtí představitelé se zdrželi otevřených hovorů o možné základně na českém území. Zůstalo to však možností, o které se obě strany rozhodly hovořit soukromě," citoval deník New York Times nejmenovaného amerického představitele.

Český velvyslanec při NATO Štefan Fülle v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz připustil, že Spojené státy raketovou základnu v Evropě zřídí. "Je dost možné, že v rámci zefektivnění protiraketové obrany Američané postaví základnu na území některého z evropských spojenců," řekl Fülle.

Umístění takové základny v konkrétní zemi bude podle něj věcí dvoustranných jednání s vládou Spojených států. Severoatlantická aliance do případných rozhovorů Američanů s Českou republikou nezasahuje.

O tom, že by se nějakým způsobem mohla do systému americké protiraketové ochrany zapojit i Česká republika, naznačili někteří čeští představitelé již dříve. Například bývalý premiér Vladimír Špidla v roce 2002 řekl, že Česko postaví "prapory" na obranu proti zbraním hromadného ničení.

Deštník za víc než miliardu dolarů

Pentagon požádal Kongres o 56 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) na vybudování základny. Ta by se měla stát součástí amerického protiraketového "deštníku", jehož již fungující základny stojí například na Aljašce či na Marshallových ostrovech. Celkově by obranný systém včetně raket měl přijít na více než jednu a půl miliardy dolarů.

Americký deník The Washington Times v březnu uvedl, že USA jsou blízko dohody o vybudování této základny v Británii, Polsku nebo Česku. Podle dnešní zprávy New York Times však Američané přestali vážně uvažovat o Británii s ohledem na politické potíže premiéra Tonyho Blaira a na spory v zemi kolem britského zapojení do invaze v Iráku.

Česko z americké strany zatím žádný konkrétní návrh neobdrželo, řekl nedávno ČTK mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Připustil však, že dlouhodobě se vedou podobné konzultace na úrovni Severoatlantické aliance.

V USA někteří kritici poznamenávají, že systém protiraketové obrany není stále technicky dotažený do konce a spolehlivý. Šéf amerického úřadu pro raketovou obranu Henry Obering ujistil, že vše bude funkční v době spuštění systému. Zdůraznil, že projekt je nezbytný kvůli možným budoucím hrozbám, především ze strany Severní Koreje a Íránu.

 

Právě se děje

Další zprávy