USA: Severní Koreu bychom porazili

Red Zah, Reuters
3. 2. 2006 9:13
Soul - Pokud spojíme své síly s Jižní Koreou, jsme schopni severokorejskou armádu porazit, prohlašuje vedení americké armády.

Jedním dechem však dodává: "Odhadnout sílu tajné armády je téměř nemožné."

Zastaralá milionová armáda

Zatímco na severu Korejského poloostrova stojí jedna z nejpočetnějších armád světa a zastaralá technika, jih se pyšní moderními ozbrojenými silami. Mezi nimi stojí pouze tvrdě  střežená hranice a přibližně třicet tisíc amerických vojáků.

"Momentálně jsme schopni odrazit jakoukoliv agresi Severní Koreje," prohlásil generál americké armády Peter Pace.

Severní Korea se s milionem vojáků pyšní čtvrtou nejpočetnější armádou na světě, ihned po Číně, USA a Rusku. Disponuje ale převážně zastaralou technikou ruské a čínské výroby, z níž značná část pochází ještě z 60. let.  Otázkou tak zůstává, nakolik je tato armáda akceschopná. Síla jihokorejských vojenských jednotek dosahuje "pouhých" 690 tisíc.

Úmysly jsou důležitější

Důležitá však není jen vojenská síla, ale především úmysly velení. "Porozumět severokorejskému režimu je velmi těžké. A pokud neznáte soupeřovy úmysly, musíte být připraven na nejhorší," prohlásil Pace.

Problematický je také severokorejský jaderný program. Regionální mocnosti se snaží Pchjongjang přinutit k jeho ukončení výměnou za humanitární pomoc a bezpečnostní garance. Řešení je však stále v nedohlednu.

Foto: Reuters

Oba státy Korejského poloostrova se již více než padesát let nachází ve válečném stavu. Korejská válka z let 1950-1953 totiž neskončila mírem, ale pouze příměřím.

Generál Pace se nevyhnul ani Číně. Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem by podle jeho slov mohly být mnohem lepší, pokud by došlo k intenzivnějším ekonomickým kontaktům. "Pokud budeme pokračovat v budování ekonomických vztahů mezi oběma státy, staneme se na sobě vzájemně závislí. Možnost vojenské konfrontace je mnohem menší," řekl Pace.

 

Právě se děje

Další zprávy