Korea tvrdí, že se uživí. OSN jí nevěří

Red Zah
21. 12. 2005 0:00
Peking - Deset let dodával Světový potravinový program OSN jídlo do Severní Koreje a zachraňoval tak její obyvatele před hladem. S koncem roku humanitární dávky zastaví.

Důvod? OSN se nedokázala s režimem v Pchjongjangu dohodnout na podmínkách, za nichž má program pokračovat. Severní Korea tvrdí, že je v současnosti schopna celou třiadvacetimilionovou populaci uživit sama. Argumentuje lepší úrodou letošního roku a také dodávkami potravin z Číny a Jižní Koreje.

Spojené národy oficiálně ocenily snahu Severní Koreje stát se soběstačnou, zároveň však vyjádřily pochybnosti, zda bude dostatek potravin i pro ty nejméně preferované skupiny tamější společnosti, jako jsou třeba staří lidé, ženy a děti.

S OSN jsou v tomto zajedno i experti. Upozorňují, že podvýživa zůstává v severní části Korejského poloostrova vážným problémem.

Cizince nechceme

Pravým důvodem pro ukončení spolupráce komunistického režimu s agenturou Spojených národů jsou podle nich politicko-mocenské ohledy. Severokorejská vláda se tak snaží omezit počet cizinců žijících v zemi a chce se též vyhnout kontrolnímu systému, který zajišťoval, aby dodávky potravin nekončily u příslušníků armády.

"Co jim vadí, je jednak množství našich pracovníků pohybujících se uvnitř země a pak také to, že jsme dokázali dostat pomoc k těm opravdu potřebným," citoval deník Los Angeles Times výkonného ředitele Světového potravinového programu Jamese Morrise.

Na rozdíl od jím vedené organizace se Čína a Jižní Korea po tom, kde jejich dodávky přesně skončí, nepídí, což je z pochopitelných důvodů přístup, který režim Kim Čong-ila preferuje.

Světový potravinový program dovezl do Severní Koreje za posledních deset let miliony tun potravin v celkové hodnotě jedné a tři čtvrtě miliardy dolarů. Nyní dostal nabídku, aby v zemi zůstal jen jako "pomocná síla", a to za předpokladu, že omezí počet svých pracovníků na pouhé tři desítky.

Ředitel Morris si není jist, zda za těchto podmínek má cenu v práci pokračovat.

Pryč musí i nevládní organizace

Odchod Světového potravinového programu přitom nezůstane jediným. Z území Severní Koreje jsou s koncem roku vykázány i nevládní organizace, které tam až dosud pomáhaly. "V očích režimu jsou nevládní organizace podvratnými živly, které se snaží podkopat celý systém," řekl kalifornskému deníku profesor Jin-chung z Lidové univerzity v Pekingu.

Foto: Reuters

Podle něj jde do určité míry také o odplatu za časté obviňování ze strany Washingtonu, že se země dopouští padělání výrobků či pašování drog. "Vyhnat nevládní organizace je zřejmě jediné opatření, které si Pchjongjang vedle odsuzování Ameriky může dovolit," domnívá se Jin-chung.

Jak odchod Světového potravinového programu, tak vykázání nevládních organizací jsou podle analytiků důkazy, že režim Kim Čong-ila po krátkém období určitého uvolnění, kdy bylo například povoleno používání mobilních telefonů, opět "utahuje šrouby".

 

Právě se děje

Další zprávy