Američané zaplatí Korejcům za Vietnam

Red Zah, ČTK
26. 1. 2006 12:48
Soul - Americké firmy, které za vietnamské války dodávaly armádě jedovatou látku Agent Orange, budou Korejcům platit odškodné.

Rozhodl o tom jihokorejský nejvyšší soud. Americkým chemickým firmám Monsanto a Dow Chemical nařídil, aby vyplatily zhruba 62 milionů dolarů odškodného jihokorejským válečným veteránům, kteří byli prudce jedovatému dioxinu vystaveni.

Je to vůbec poprvé, co soud v Jižní Koreji přiznal nárok obětem účinku chemických prostředků ve válce.

Ve Vietnamu bojovalo v letech 1965 až 1973 na straně Američanů proti komunistickému Severu asi 320 000 jihokorejských vojáků. Řada z nich byla vystavena nechvalně proslulému Agent Orange, který vyráběly americké společnosti Dow Chemical a Monsanto. Tyto firmy zvažují, že se odvolají proti rozsudku, který zrušil původní rozhodnutí soudů nižší instance, jež žalobu odmítly.

Důsledky? Rakovina, kolaps orgánů

Případ se váže k letům 1962 až 1971, kdy americké letectvo rozprášilo asi 75 tisíc kubických metrů herbicidů, včetně Agent Orange. Defoliant měl připravit jednotky protivníka jak o zdroje potravin, tak o přírodní úkryty, protože jeho působení mělo za následek velkoplošný zánik zeleně. Dioxin přitom může způsobovat rakovinu, leukémii, kolaps orgánů, defekty u narozených dětí.

Loni v březnu se odmítl americký oblastní soud zabývat žalobou vietnamských občanů postižených tímto jedem. Herbicidy podle některých údajů postihly asi čtyři miliony vietnamských obyvatel.

V Americe už se odškodné platilo

Žalující strana se přitom opírala o rozhodnutí amerického soudu z roku 1984, kdy muselo sedm chemických firem vyplatit odškodné 180 milionů dolarů americkým veteránům z Vietnamu, kteří  doložili, že kontakt s prostředkem Agent Orange u nich vedl ke  vzniku rakoviny či k dalším vážným zdravotním problémům.

Chemické společnosti se brání, že Agent Orange vyráběly na  základě požadavků americké vlády a že v době výroby neexistovaly  žádné důkazy o spojitosti tohoto prostředku s nezvratnými  následky na zdraví.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy