USA se do roku 2020 stanou hlavním producentem ropy

Radim Klekner Radim Klekner
12. 11. 2012 15:20
Do stejného roku má stoupnout spotřeba ropy o sedm milionů denních barelů
Spojené státy spoléhají na těžbu z ropných břidlic.
Spojené státy spoléhají na těžbu z ropných břidlic. | Foto: Reuters

Londýn - Spojené státy se do roku 2020 stanou největším producentem ropy na světě, a to díky těžbě z břidlicových hornin. Ve své pondělní výroční zprávě to předpovídá Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

"Spojené státy, které dnes dovážejí okolo dvaceti procent energie, kterou spotřebovávají, se stanou soběstačnými v roce 2035," píše se ve zprávě IEA.

Již v roce 2020 by se USA měly podle agentury stát čistým vývozcem plynu a totéž má platit o patnáct let později pro ropu. Podle IEA se o to mají zasadit obrovská ložiska břidličných uhlovodíků, nacházející se zejména na západ od Mississippi.

"Severní Amerika je na předpolí zásadních změn v produkci ropy a zemního plynu, které ovlivní všechny oblasti na světě," zdůraznila výkonná ředitelka IEA Maria van der Hoevenová. "Do roku 2035 můžeme navíc dosáhnout až pětinových úspor v nakládání s energiemi ve srovnání s celosvětovou spotřebou z roku 2010."

Spojené státy zvýšily svou produkci ropy z 5,1 milionu denních barelů v roce 2008 na současných 5,8 milionu barelů, což je čtrnáctiprocentní nárůst. Mnohem prudší rozvoj těžby má ale přijít v dalších letech.

Rozvoj těžby z břidličných ložisek, který však ohrožuje zdroje podzemní vody, chce podporovat i nově zvolený prezident Barack Obama, byť přistupuje k ochraně životního prostředí mnohem vstřícněji, než jeho poražený soupeř republikán Mitt Romney.

Spojené státy ale bezpodmínečně potřebují nastartovat hospodářský růst, aby se zbavily obrovského federálního zadlužení, a právě k tomu má posloužit rozvoj energetiky a těžba ropy a plynu z břidlic.

Nárůst o sedm milionů denních barelů

O vedoucí pozici v těžbě ropy nyní soupeří Saúdská Arábie a Rusko. Produkce ropy v Rusku minulý měsíc stoupla o půl procenta na nové postsovětské minimum 10,46 milionu barelů ropy denně. Saúdská Arábie, která je hlavním členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), v říjnu těžila 9,95 milionu barelů denně. Na rozdíl od Ruska má ale ještě k dispozici nevyužité těžební kapacity.

Mohutný rozvoj těžby ropy se očekává rovněž v Iráku, který se má po USA stát druhým největším producentem ropy.

Podle IEA stoupne celosvětová spotřeba suroviny do roku 2020 o sedm milionů denních barelů. Nárůst má být způsoben především dalším hospodářským rozvojem v Číně, Indii a jiných asijských zemích. 

Celosvětová produkce činí nyní 89,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně, z toho téměř 15 milionů barelů představuje těžba extra těžké ropy z bituminózních písků v Kanadě a Venezuele, zpracovávání zkapalněného zemního plynu a výroba bionafty.

IEA byla založena v 70. letech minulého století, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně České republiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy