USA se do roku 2020 stanou hlavním producentem ropy

Radim Klekner Radim Klekner
12. 11. 2012 15:20
Do stejného roku má stoupnout spotřeba ropy o sedm milionů denních barelů
Spojené státy spoléhají na těžbu z ropných břidlic.
Spojené státy spoléhají na těžbu z ropných břidlic. | Foto: Reuters

Londýn - Spojené státy se do roku 2020 stanou největším producentem ropy na světě, a to díky těžbě z břidlicových hornin. Ve své pondělní výroční zprávě to předpovídá Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

"Spojené státy, které dnes dovážejí okolo dvaceti procent energie, kterou spotřebovávají, se stanou soběstačnými v roce 2035," píše se ve zprávě IEA.

Již v roce 2020 by se USA měly podle agentury stát čistým vývozcem plynu a totéž má platit o patnáct let později pro ropu. Podle IEA se o to mají zasadit obrovská ložiska břidličných uhlovodíků, nacházející se zejména na západ od Mississippi.

"Severní Amerika je na předpolí zásadních změn v produkci ropy a zemního plynu, které ovlivní všechny oblasti na světě," zdůraznila výkonná ředitelka IEA Maria van der Hoevenová. "Do roku 2035 můžeme navíc dosáhnout až pětinových úspor v nakládání s energiemi ve srovnání s celosvětovou spotřebou z roku 2010."

Spojené státy zvýšily svou produkci ropy z 5,1 milionu denních barelů v roce 2008 na současných 5,8 milionu barelů, což je čtrnáctiprocentní nárůst. Mnohem prudší rozvoj těžby má ale přijít v dalších letech.

Rozvoj těžby z břidličných ložisek, který však ohrožuje zdroje podzemní vody, chce podporovat i nově zvolený prezident Barack Obama, byť přistupuje k ochraně životního prostředí mnohem vstřícněji, než jeho poražený soupeř republikán Mitt Romney.

Spojené státy ale bezpodmínečně potřebují nastartovat hospodářský růst, aby se zbavily obrovského federálního zadlužení, a právě k tomu má posloužit rozvoj energetiky a těžba ropy a plynu z břidlic.

Nárůst o sedm milionů denních barelů

O vedoucí pozici v těžbě ropy nyní soupeří Saúdská Arábie a Rusko. Produkce ropy v Rusku minulý měsíc stoupla o půl procenta na nové postsovětské minimum 10,46 milionu barelů ropy denně. Saúdská Arábie, která je hlavním členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), v říjnu těžila 9,95 milionu barelů denně. Na rozdíl od Ruska má ale ještě k dispozici nevyužité těžební kapacity.

Mohutný rozvoj těžby ropy se očekává rovněž v Iráku, který se má po USA stát druhým největším producentem ropy.

Podle IEA stoupne celosvětová spotřeba suroviny do roku 2020 o sedm milionů denních barelů. Nárůst má být způsoben především dalším hospodářským rozvojem v Číně, Indii a jiných asijských zemích. 

Celosvětová produkce činí nyní 89,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně, z toho téměř 15 milionů barelů představuje těžba extra těžké ropy z bituminózních písků v Kanadě a Venezuele, zpracovávání zkapalněného zemního plynu a výroba bionafty.

IEA byla založena v 70. letech minulého století, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně České republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy