Snowden poletí na Kubu. Donutí USA letoun přistát?

Martin Novák Martin Novák
24. 6. 2013 17:01
Stroj Aeroflotu se může americkému vzdušnému prostoru vyhnout letem po jiné trase
Letadlo se Snowdenem na palubě přistává v Moskvě.
Letadlo se Snowdenem na palubě přistává v Moskvě. | Foto: Reuters

Moskva - Dramatický útěk Edwarda Snowdena před americkou justicí z Hongkongu přes Rusko do Latinské Ameriky může být ještě dramatičtější.

Třicetiletý muž, který vyzradil novinářům rozsáhlý americký program PRISM na sledování internetové a telefonické komunikace po celém světě, strávil první noc po příletu do Ruska v tranzitním hotelu na moskevském letišti Šeremeťjevo.

Požádal o azyl v Ekvádoru a vůz s diplomatickou značkou a ekvádorskou vlajkou byl v neděli večer spatřen u letiště. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino v pondělí potvrdil, že jeho země zvažuje azyl pro uprchlíka.

Aby se Snowden dostal z Moskvy do Ekvádoru a vyhnul se přistání v zemi, která by ho mohla vydat do Spojených států, musí letět nejprve linkou ruského Aeroflotu do Havany na Kubě, pak do venezuelského Caracasu a teprve potom do Ekvádoru.

Dopoledne měl nastoupit do letadla, mířícího do Havany. Měl rezervovanou letenku. Podle novinářů, kteří jsou na palubě, ale neodletěl. Podle agentury Interfax zřejmě poletí některým z dalších spojů v následujících dnech, protož se chce vyhnout pozornosti médií.

Teoreticky by mohli Američané nebo Kanaďané letoun se Snowdenem na palubě donutit k přistání ve svém vzdušném prostoru. Letadla z Moskvy do Havany obvykle prolétávají kanadským i americkým prostorem.

Piloti se tomu však mohou vyhnout, pokud poletí jinou trasou přes Arktidu a pak na jih nad Atlantikem.

Diplomatický vůz s ekvádorskou vlajkou na letišti Šeremeťjevo.
Diplomatický vůz s ekvádorskou vlajkou na letišti Šeremeťjevo. | Foto: Reuters

Snowden navíc nepoletí s řádným pasem, protože Spojené státy zrušily jeho platnost. Velvyslanectví Ekvádoru mu však poskytlo dokumenty o statusu žadatele o azyl, což mu může v souladu s mezinárodním právem umožnit odlet.

Ruské úřady zdůrazňují, že Snowden neopustil tranzitní prostor letiště, a vlastně tak nevstoupil na ruské území, protože neprošel celní a pasovou kontrolou.

"Bylo mu umožněno strávit v klidu noc v hotelovém tranzitním letišti, aby mohl odletět na Kubu," řekl nejmenovaný zdroj z ruské vlády agentuře Interfax.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peškov uvedl, že za ruskou stranu se Snowdenem nikdo nevyjednává a Američan údajně ani o žádný kontakt nežádal. "Nemáme o něm žádné informace," řekl Peškov.

Snowdenův odlet z Hongkongu na palubě Aeroflotu nepochybně schválil v Rusku někdo na vysokém místě, protože Aeroflot je z 51 procent vlastněn státem a vzít na palubu muže hledaného Spojenými státy podléhá politickému schválení.

Foto: Reuters

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek požádalo Hongkong o jeho vydání, ale čínská provincie označila žádost za nekompletní a umožnila bývalému technikovi CIA odletět. Tento krok muselo schválit čínské vedení v Pekingu, které má podle dohody o statusu Hongkongu právo v podobných věcech rozhodovat.

Rusko i Čína tak uštědřily Spojeným státům malý políček tím, že hledanému špionovi pomohly dostat se z dosahu americké spravedlnosti. Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí pohrozil Rusku a Číně, že "ponesou následky."

V Ekvádoru vládne ostře protiamerický prezident Rafael Correa, který poskytl azyl i šéfovi serveru WikiLeaks Julianovi Assangovi. Tomu se však nepodařilo opustit území Velké Británie a je už přes rok na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy