Ve světě tajných služeb ubývá tajemství

Martin Novák Martin Novák
12. 6. 2013 10:50
Problém je v tom, že příliš mnoho lidí má přístup k příliš mnoha informacím
Edward Snowden
Edward Snowden | Foto: Reuters

Washington - Amerika zažívá inflaci špionů.

A dobře je to vidět na příběhu Edwarda Snowdena. Muže, který vyzradil celému světu existenci tajného programu PRISM na sledování komunikace a dat na internetu či v telefonech.

Ještě před několika dny byl Snowden anonymním, řadovým pracovníkem společnosti Booz Allen Hamilton, která pro Národní úřad pro bezpečnost (NSA) zajišťovala ochranu počítačové sítě před kyberútoky. Jenže se dostal k přísně tajným informacím. Ke kterým se dostat neměl.

Potenciálních Snowdenů je nyní odhadem přes čtvrt milionu. Americké zpravodajské služby nabraly po 11. září velké množství nových lidí, rozšířil se jejich rozpočet a v mnohem větší míře začaly spolupracovat se soukromými firmami.

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Kolik soukromníků vidí do soukromých dat? A jak kauza souvisí s WikiLeaks?

 

Právě se děje

před 12 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 58 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy