Bílý dům tak podle agentury AP zareagoval na rozhodnutí Nejvyššího soudu z minulého týdne, který žádal, aby se podmínky, za nichž jsou tito lidé vězněni, dostaly do souladu s Ženevskými konvencemi.
Prezident George Bush byl dlouho proti, aby byli takto zadržovaní označováni jako váleční zajatci, americké úřady používaly termín "nepřátelský bojovník". Kvůli tomu jim příslušelo daleko méně práv a nebyla jim garantována ochrana podle Ženevských konvencí pro válečné zajatce.
Jejich vinu měly posuzovat zvláštní tribunály, tzv. vojenské komise, které však Nejvyšší soud minulý týden označil za protizákonné a jejich činnost zablokoval.
Změna v přístupu
Ke změně došlo poté, co senátní výbor pro soudnictví otevřel slyšení k otázce vězení na kubánském Guantánamu. Nový přístup nastínilo ministerstvo obrany ve vnitřním nařízení.
Mluvčí Bílého domu Tony Snow prohlásil, že nejde o změnu pohledu, jelikož s vězni podle něj Spojené státy vždycky zacházely humánně. Teď jsou předpisy jen upravovány podle nově přijaté legislativy, aby ještě důsledněji vyloučily mučení.
Bílý dům stále doufá, že se najde cesta, jak zadržované odsoudit. "Nechceme a nemůžeme propustit lidi, kteří se jednoho dne můžou ocitnout na druhé straně bitevního pole nebo útočit na civilisty," vyjádřil se již dříve Bush, a to přesto že by podle svých slov rád vyslyšel naléhání ze všech stran a Guantánamo uzavřel.
Na Guantánamu je vězněno zhruba 460 mužů, převážně Arabů, pro podezření z terorismu, zejména z napojení na Al-Káidu nebo Taliban. Jen málo z nich se přitom dozvědělo konkrétní obvinění, natož aby se dočkali soudu, v izolaci a nejistotě zůstávají i několik let.