"K Hongkongu budeme přistupovat jako k (pevninské) Číně: Žádná speciální privilegia, žádný zvláštní ekonomický přístup a žádný vývoz citlivých technologií," řekl prezident USA. "Vzali jim jejich svobodu (…), mnoho lidí odejde," dodal.
Trump rovněž podepsal zákon, který uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování této kontroverzní bezpečnostní normy.
Podle agentury AP jsou oba kroky součástí dlouhodobé ofenzivy Trumpovy administrativy vůči Číně, která podle prezidenta nejedná s USA čestně. Trump v úterním vystoupení před novináři znovu svalil na Peking vinu za současný stav pandemie covidu-19 a prohlásil, že Čína dlouho zatajovala informace o možnosti přenosu viru mezi lidmi.
"Čína je podle nás plně zodpovědná za zakrývání viru a jeho vypuštění do světa. Mohli to zastavit, měli to zastavit. Bylo by velice jednoduché to udělat u zdroje, když se to dělo," řekl Trump. Prvním ohniskem pandemie bylo Čínské město Wu-chan, odkud se podle vědců pravděpodobně virus šířil dál.
Řada pozorovatelů tvrdí, že se Trump tvrdým postojem k Číně snaží odvést pozornost od případných vlastních pochybení v reakci na koronavirus. USA jsou podle absolutních čísel nejhůře zasaženou zemí na světě, v poslední době navíc po týdnech poklesu opět zažívají rekordní nárůsty denního počtu nově nakažených.
S přijetím nového bezpečnostního zákona pro Hongkong vyjádřila nesouhlas řada nejen západních zemí. Podle kritiků je porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když přebírala správu nad provincií od Británie v roce 1997. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, které jsou v pevninské Číně, kam se kromě Hongkongu nepočítá rovněž Macao, nevídané. Právě na základě této zásady připisovaly USA Hongkongu zvláštní status, který městu umožnil stát se jedním z hlavních finančních světových center.
Přední americký list The New York Times v úterý oznámil, že zhruba třetina jeho redakce v Hongkongu se kvůli obavám o dopad bezpečnostního zákona na svobodu tisku přesune do Soulu. "V situaci, kdy město vstupuje do nové éry pod zostřenou čínskou vládou, vedení Timesů rozhodlo, že je nutné, aby list měl další základnu pro své působení v regionu," uvedl deník.
Stěhování se dotkne týmu pro digitální média. Někteří zaměstnanci NYT v Hongkongu mají problémy udržet si pracovní povolení, což je běžná věc v pevninské Číně, kdežto v Hongkongu šlo doposud o výjimečné případy. Kolik lidí v hongkongské redakci pracuje, list neuvedl.
Čína tvrdí, že je zákon ve městě nutný pro obnovení pořádku, který narušily masivní demonstrace za demokratické reformy, jež vypukly loni a pokračují s krátkými pauzami dodnes.
Trumpem podepsaný sankční zákon cílí na policejní jednotky, které zasahují proti hongkongským protestujícím, i na činitele čínské komunistické strany, kteří podle USA nesou zodpovědnost za přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona. Skrz ně pak míří i na banky, jež s nimi spolupracují.
Americký prezident dnes rovněž zopakoval, že v současné chvíli nechce jednat se svým čínským protějškem Si Ťin-Pchingem, a to ani o případné druhé fázi vzájemné obchodní dohody. První fázi obě velmoci podepsaly letos v lednu, Trump její přijetí prezentoval jako jeden ze svých zásadních úspěchů. "Právě teď nemám zájem jednat s Čínou ohledně další dohody," řekl prezident.
Trump rovněž dlouze kritizoval Joea Bidena, svého demokratického vyzyvatele v listopadových volbách, v nichž bude usilovat o znovuzvolení. "Kromě špatných rozhodnutí nikdy nic neudělal. Zejména v zahraniční politice," řekl prezident. Biden, jenž desetiletí sloužil jako senátor a pak byl viceprezidentem bývalého prezidenta Baracka Obamy, je podle Trumpa vůči Číně dlouhodobě úslužný.