"Je to dárek od Číny pro Hongkong." Přísný zákon vyhnal do ulic demonstranty

"Je to dárek od Číny pro Hongkong." Přísný zákon vyhnal do ulic demonstranty
Každý první červencový den od roku 1997 se koná v Hongkongu protestní pochod připomínající převzetí města z britské správy pod čínskou. Letošní výročí je však jiné a protesty, které k němu probíhají, se zaměřují na nově přijatý bezpečnostní zákon, který dává pevninské Číně pravomoci k potlačení demonstrací i hlasů opozice. Ty měla dosud jen místní policie.
Policie aktuální protesty zakázala, protože porušují koronavirová opatření o setkávání maximálně 50 osob. Přesto se do hongkongských ulic vydaly tisíce lidí. Jejich počet je ale oproti předchozím demonstracím menší, pravděpodobně i ze strachu z trestů, které obyvatelům Hongkongu s nově přijatým bezpečnostním zákonem hrozí. Ten nabyl účinnosti okamžitě.
Za účast na neschválených mítincích a šíření materiálů vyzývajících k nezávislosti hrozí obyvatelům města vysoké tresty, stejně jako za činy, které zákon definuje jako separatistické, podvratné nebo teroristické. Tresty lidem hrozí i za spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost, informuje hongkongský deník South China Morning Post.
Při vážných přečinech může soud uložit až doživotí. Případně může být obviněný převezen k soudu na pevninskou Čínu, kde jsou tresty přísnější a procesy méně transparentní než v Hongkongu. Právě zákon o vydávání podezřelých do Číny spustil ve městě loňské protesty, které trvaly několik měsíců a de facto stále neskončily.
Foto: Reuters
Čínský návrh bezpečnostního zákona pro Hongkong je od úterní noci v platnosti. Tresty, mezi kterými je až doživotí nebo vydání do Číny, čekají i na některé demonstranty. Ti vzápětí vyšli do ulic, kde jich více než tři stovky pozatýkala policie. Podívejte se na fotografie z Hongkongu, kde protestují tisíce lidí.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy