"Je to dárek od Číny pro Hongkong." Přísný zákon vyhnal do ulic demonstranty

"Je to dárek od Číny pro Hongkong." Přísný zákon vyhnal do ulic demonstranty
Každý první červencový den od roku 1997 se koná v Hongkongu protestní pochod připomínající převzetí města z britské správy pod čínskou. Letošní výročí je však jiné a protesty, které k němu probíhají, se zaměřují na nově přijatý bezpečnostní zákon, který dává pevninské Číně pravomoci k potlačení demonstrací i hlasů opozice. Ty měla dosud jen místní policie.
Policie aktuální protesty zakázala, protože porušují koronavirová opatření o setkávání maximálně 50 osob. Přesto se do hongkongských ulic vydaly tisíce lidí. Jejich počet je ale oproti předchozím demonstracím menší, pravděpodobně i ze strachu z trestů, které obyvatelům Hongkongu s nově přijatým bezpečnostním zákonem hrozí. Ten nabyl účinnosti okamžitě.
Za účast na neschválených mítincích a šíření materiálů vyzývajících k nezávislosti hrozí obyvatelům města vysoké tresty, stejně jako za činy, které zákon definuje jako separatistické, podvratné nebo teroristické. Tresty lidem hrozí i za spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost, informuje hongkongský deník South China Morning Post.
Při vážných přečinech může soud uložit až doživotí. Případně může být obviněný převezen k soudu na pevninskou Čínu, kde jsou tresty přísnější a procesy méně transparentní než v Hongkongu. Právě zákon o vydávání podezřelých do Číny spustil ve městě loňské protesty, které trvaly několik měsíců a de facto stále neskončily.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 7. 2020 14:41
Čínský návrh bezpečnostního zákona pro Hongkong je od úterní noci v platnosti. Tresty, mezi kterými je až doživotí nebo vydání do Číny, čekají i na některé demonstranty. Ti vzápětí vyšli do ulic, kde jich více než tři stovky pozatýkala policie. Podívejte se na fotografie z Hongkongu, kde protestují tisíce lidí.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy