"Je to dárek od Číny pro Hongkong." Přísný zákon vyhnal do ulic demonstranty

"Je to dárek od Číny pro Hongkong." Přísný zákon vyhnal do ulic demonstranty
Každý první červencový den od roku 1997 se koná v Hongkongu protestní pochod připomínající převzetí města z britské správy pod čínskou. Letošní výročí je však jiné a protesty, které k němu probíhají, se zaměřují na nově přijatý bezpečnostní zákon, který dává pevninské Číně pravomoci k potlačení demonstrací i hlasů opozice. Ty měla dosud jen místní policie.
Policie aktuální protesty zakázala, protože porušují koronavirová opatření o setkávání maximálně 50 osob. Přesto se do hongkongských ulic vydaly tisíce lidí. Jejich počet je ale oproti předchozím demonstracím menší, pravděpodobně i ze strachu z trestů, které obyvatelům Hongkongu s nově přijatým bezpečnostním zákonem hrozí. Ten nabyl účinnosti okamžitě.
Za účast na neschválených mítincích a šíření materiálů vyzývajících k nezávislosti hrozí obyvatelům města vysoké tresty, stejně jako za činy, které zákon definuje jako separatistické, podvratné nebo teroristické. Tresty lidem hrozí i za spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost, informuje hongkongský deník South China Morning Post.
Při vážných přečinech může soud uložit až doživotí. Případně může být obviněný převezen k soudu na pevninskou Čínu, kde jsou tresty přísnější a procesy méně transparentní než v Hongkongu. Právě zákon o vydávání podezřelých do Číny spustil ve městě loňské protesty, které trvaly několik měsíců a de facto stále neskončily.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 7. 2020 14:41
Čínský návrh bezpečnostního zákona pro Hongkong je od úterní noci v platnosti. Tresty, mezi kterými je až doživotí nebo vydání do Číny, čekají i na některé demonstranty. Ti vzápětí vyšli do ulic, kde jich více než tři stovky pozatýkala policie. Podívejte se na fotografie z Hongkongu, kde protestují tisíce lidí.
 

Právě se děje

před 41 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy