USA postaví po 30 letech jadernou elektrárnu

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 2. 2010 12:50
Obama podepíše záruky pro výstavbu dvou jaderných reaktorů
Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama podepíše úvěrové záruky na výstavbu první jaderné elektrárny v USA po třiceti letech.

Získávání elektřiny z jádra je součástí nové energetické strategie Obamovy administrativy, jejímž cíle je snížení závislosti na ropě a postupné ustoupení od těžby fosilních paliv, která zatěžují životní prostředí.

Záruky se vztahují na výstavbu dvou nových jaderných reaktorů ve městě Burke ve státě Georgia. Projekt ale musí ještě získat podporu republikánů.

Úvěrová garance je pro stavbu jaderných reaktorů stěžejní, protože jde o extrémně finančně náročný projekt. Podle kritiků jsou ale záruky určitou formou dotace a navíc kvůli nim podstupují daňový poplatníci velké riziko. V případě zpoždění projektu budou totiž platit vysoké úroky.

Podle serveru Yahoo News je ale i přes Obamovy záruky zahájení výstavby prvního reaktoru otázkou let. Společnost Southest už sice požádala americký regulační úřad o povolení výstavby, ale s jejím schválením může počítat až někdy na konci roku 2011 nebo během roku 2012.

Přípravy projektu tedy sice mohou začít, ale se samotnou realizaci mohou energetici zahájit nejdříve za rok a půl.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy