Obama vynechá summit s EU, nezdá se mu boj o moc v unii

Johanna Grohová
2. 2. 2010 5:25
Kam mám přijet, do Bruselu, do Madridu, ptá se americký prezident
V Evropě byl loni šestkrát. Ale ani jednou v Bruselu
V Evropě byl loni šestkrát. Ale ani jednou v Bruselu | Foto: Reuters

Brusel (Od naší spolupracovnice) - Evropská unie se hádá o to, kdo, kdy a kde jí vládne. Americký prezident Barack Obama zřejmě i proto nepřijede na pravidelný summit mezi Evropskou unií a USA.

Podle deníku The Wall Street Journal se Obama hodlá letos více soustředit na řešení ekonomických a politických potíží doma a bude méně cestovat. Vynechá i vrcholné setkání s evropskými lídry.

Pro Evropskou unii, která si od Obamy slibovala těsnější vztahy, by to byla extrémně hořká pilulka.

Můžeme si za to sami

Podle diplomatů si Evropská unie za toto přehlížení může do jisté míry sama.

Ustanovení funkce prezidenta Evropské unie, kterým se stal Herman van Rompuy, uvrhlo EU do handrkování o moc. To EU oslabuje navenek. Přibývají názory, že Evropa čím dál víc ztrácí na své váze. Na vedlejší koleji se EU ocitla při jednání v Kodani na téma nové globální dohody o limitech emisí CO2, kde mezi sebou vyjednávaly Spojené státy a Čína.

Politici přitom slibovali, že Lisabonská smlouva mimo jiné vyřeší problém někdejšího amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, který je autorem známé řečnické otázky "jaké telefonní číslo má volat, když chce Evropu."

Kam nás chcete zvát, ptají se Američané

"Lisabonská smlouva měla učinit Evropskou unií silnější a lépe identifikovatelnou na venek. Proto byl ustanoven i prezident Evropské rady, coby její stálý reprezentant. Premiéři se jen těžko vzdávají svých dosavadních výsad a tak máme na evropském smetišti až příliš kohoutů, kteří chtějí být vidět," poznamenal jeden z unijních diplomatů v Bruselu.

Američtí diplomaté se netají s rozčarováním na tím, že dosud není jasné, kde by se měl summit EU-USA vůbec konat. A také to, kdo by se ho z mnoha evropských "prezidentů" měl účastnit.

Podle Lisabonské smlouvy náleží zastupování EU na podobných forech novému prezidentovi EU Hermanu van Rompuy. Ten se snaží upevnit svoji pozici tváří tvář ambicím členských států. Oznámil, že summity s třetími zeměmi bude do budoucna hostit on už jen v Bruselu.

Narazil ale u současného španělské předsednictví nad Evropskou unií, které si nechce nechat oslnivou událost vzít. Plánuje proto uspořádat summit s Obamou v květnu v Madridu.

Summit bez Obamy?

Není jasné, zda by se summit bez Obamy vůbec konal. Mluvčí Evropské komise odmítla komentovat, zda se summitem počítá. "Zatím nebylo datum a místo konání summitu potvrzeno," řekla mluvčí.

Loni Obama přijel do Evropy celkem šestkrát včetně jeho pražské návštěvy.

Letos se chystá na jaře do Asie, v létě do Jižní Afriky a na podzim do Portugalska na summit NATO.

Někteří evropští činitelé těžce nesou to, že Obama ještě neuznal za vhodné přicestovat do centra unie, Bruselu. Snažili se ho přesvědčit už loni, aby jeho první evropská cesta vedla právě do belgické metropole. Jel místo toho do Prahy.

Američtí diplomaté také poukazují na to, že ne vždy je o čem na vrcholných schůzkách mezi USA a EU jednat, Během summitu loni na podzim ve Washingtonu pod taktovkou švédského předsednictví strávil Obama se svými evropskými partnery jen pár desítek minut. Na jednání s čínskými představiteli o několik dní dříve měl ale podstatně více času.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pellegrini se postavil Ficovi. Vyzval ho, aby odešel z čela Směru

Místopředseda slovenské strany Směr-SD Peter Pellegrini vyzval jejího předsedu Roberta Fica, aby opustil svoji funkci. "Pan předseda má dnes poslední možnost, aby se vyhnul osudu Vladimíra Mečiara a Mikuláše Dzurindy. Pokud chce pan předseda Fico pomoci Směru a sociální demokracii na Slovensku, nastal čas odejít z čela strany," uvedl podle slovenských médií Pellegrini.

Fico zastával deset let i post slovenského premiéra. Funkci složil v roce 2018 při politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Fica po jeho demisi vystřídal v čele vlády Pellegrini, který už v minulých dnech projevil zájem také o převzetí vedení Směru-SD.

Zdroj: Zahraničí
před 17 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy