USA po kulce: Zuřivá politika vytváří zuřivé střelce

Václav Viták
11. 1. 2011 9:50
Demokraté a republikáni se přou, zda masakr byl důsledkem nadměrné agresivity politiků
Kongresmance Giffordsové mnoho radikálů hrozilo smrtí.
Kongresmance Giffordsové mnoho radikálů hrozilo smrtí. | Foto: Reuters

Washington - Fotomontáž prezidenta Baracka Obamy s knírkem Adolfa Hitlera, figurina kongresmana Franka Kratovila, demonstrativně oběšená na šibenici, kterou mu jeho odpůrci postavili před okny kanceláře, zničené dvěře kanceláře Gabrielle Giffordsové, do kterých zřejmě někdo střelil poté, co hlasovala pro reformu zdravotnictví.

S agresivní formou odporu se stále více setkává řada amerických politiků i pracovníků federální vlády či federálních soudů. Například John Roll, arizonský federální soudce, který byl také zastřelen v sobotu v Tucsonu - i když zřejmě pouze náhodou - čelil od roku 2009 lavině výhrůžek smrtí.

Policisté dokonce museli jeden měsíc Rolla i členy jeho rodiny hlídat celý měsíc nepřetržitě dvacet čtyři hodiny denně. Podle listu The New York Times přitom počet hrubých výhrůžek federální soudcům za posledních deset let raketově narůstá.

Tradice politického násilí

V Americe se spory řeší střelbou často a radikální nespokojenci neváhají ani střílet na americké prezidenty, jak je známo z historie vzdálené i relativně nedávné. Této zkušenosti musejí také odpovídat bezpečnostní opatření v Bílém domě.

Současná situace v zemi tomuto typu násilí nepříjemně nahrává. Důvodů je samozřejmě více, k těm hlavním patří především zuřivé spory o reformu zdravotnictví, kterou prosadil loni po mimořádně tuhém boji demokratický prezident Barack Obama, špatná hospodářská situace a jako obvykle příliš snadný přístup ke zbraním.

Nad Bílým domem byly dnes vlajky na půl žerdi
Nad Bílým domem byly dnes vlajky na půl žerdi | Foto: Reuters

Střelec z Tucsonu, Jared Loughner, byl okolím považován za téměř vyšinutého člověka, přesto si mohl legálně a bez nejmenších problémů koupit poloautomatickou pistoli Glock. Umožnily mu to arizonské zákony, jež patří v Unii k těm nejbenevolentnějším, pokud jde o nákup zbraní.

Názory se radikalizují a velkou příležitostí k agresivní rétorice jsou právě volební kampaně. O tom se na vlastní kůži přesvědčila umírněná kongresmanka Gabrielle Giffordsová.

Ta loni bojovala o znovuzvolení do Sněmovny reprezentantů v takzvaných Midterm Elections, volbách do Kongresu, jež probíhají v listopadu v polovině funkčního období amerického prezidenta a určují podobu americké politické scény na další dva roky - do nových prezidentských voleb.

Giffordsová patřila ke konzervativním demokratům, ale hlasovala pro zdravotnickou reformu a měla umírněný přístup k nelegální imigraci, která je ve státech Unie sousedících s Mexikem - tedy i v Arizoně - politickým problémem číslo jedna.

Nepřítel na mušce

Radikální republikánka Sarah Palinová proto Giffordsovou označila za jednoho z dvaceti největších politických nepřátel. Loni před volbami umístila na svou stránku na Facebooku mapu Spojených států, na níž byly vyznačeny volební obvody těchto politiků křížem, jaký bývá v optickém hledí sniperské pušky.

Smutek za oběti atentátu v Tusconu.
Smutek za oběti atentátu v Tusconu. | Foto: Reuters

Všichni tomu rozuměli jednoznačně - Palinová a její hnutí Tea Party chtěli tyto politiky sestřelit, a to právě kvůli zdravotnické reformě a jejich umírněným přístupům. Sama Palinová, neúspěšná kandidátka na úřad viceprezidenta a bývalá aljašská guvernérka v loňské předvolební kampani používala velmi nenávistnou rétoriku a několikrát se ukázala s puškou.

Američtí komentátoři se shodují, že nelze Palinovou nebo Tea Party jednoznačně spojovat s atentátem na Giffordsovou. Současně však uznávají, že republikáni a jejich nejradikálnější stoupenci v médiích nesou odpovědnost za příval hněvu, který je příčinou mimořádné agresivity vůči politikům.

Mnozí demokratičtí kongresmani byli loni před hlasováním o reformě zdravotnictví například svými odpůrci popliváni nebo čelili rasistickým nadávkám.

Palinová se nyní zuřivě brání, že by jakkoli mohla za tragedii v Tucsonu. Její poradkyně Rebecca Mansourová zdůraznila v rozhlasovém interview: "Nechápu, jak může být někdo činěn odpovědným za čin člověka, jehož psychika je zcela nevypočitatelná. Lidé z toho obviňují guvernérku Palinovou. To je děsivé. Nedokážu ani vyjádřit, jak je to nechutné."

Očekává se, že nyní republikáni i demokraté na čas svou rétoriku zmírní. Nový republikánský předseda Sněmovby reprezentantů John Boehner zrušil hlasování o zrušení Obamovy zdravotnické reformy, plánované na středu.

Je však možné, že násilná smrt Giffordsové situaci nakonec znovu vyhrotí, pokud se jí někdo pokusí politicky využít.

 

Právě se děje

Další zprávy