Amerika držela minutu ticha za oběti atentátu v Tucsonu

Zahraničí Zahraničí
10. 1. 2011 10:35
Kongresmanka Gabrielle Giffordsová stále bojuje v nemocnici o život
Prezident Barack Obama s manželkou drží minutu ticha
Prezident Barack Obama s manželkou drží minutu ticha | Foto: Reuters

Washington - Státní vlajky byly v USA spuštěny na půl žerdi a celá Amerika držela od 17:00 středoevropského času minutu ticha za šest obětí arizonského masakru.

Dalších třináct osob bylo zraněno, kongresmanka Gabrielle Giffordsová, hlavní cíl atentátu, stále bojuje v nemocnici s průstřelem hlavy o život.

Prezident Barack Obama stál v čele tohoto pietního aktu, ve zmíněný čas vyšel na Jižní trávník Bílého domu a uctil památku tragicky zesnulých.

Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner již předtím apeloval na své republikánské i demokratické poslance, aby "drželi při sobě a semknuli se kolem zraněné kolegyně."

Boehner také všechna jednání Sněmovny plánovaná na tento týden odložil na týden následující. Týká se to i jednání o zdravotní reformě, která rozdělila Amerika na dva nepřátelské tábory.

Republikáni, kteří mají ve Sněmovně nyní většinu, chtěli ve středu odhlasovat zrušení tohoto zákona, prosazeného loni prezidentem Obamou.

Giffordsová leží v nemocnici

 Kongresmanka za Demokratickou stranu Gabrielle Giffordsová, kterou v sobotu postřelil v arizonském Tucsonu dvaadvacetiletý muž, prodělala v noci na pondělí složitou operaci hlavy, při níž ji byla odebrána část lebky.

Její stav je nyní stabilizovaný, Giffordsová je ale stále v ohrožení života. Střela jí projela levou částí mozku a zasáhla oblast, která řídí lidskou řeč. Po operaci byla uvedena do umělého spánku, ze kterého je pravidelně probouzena, aby lékaři mohli kontrolovat, jak reaguje na jejich pokyny.

Taxikář útočníka jen dovezl na místo, řekli vyšetřovatelé
Taxikář útočníka jen dovezl na místo, řekli vyšetřovatelé | Foto: Reuters

Střelec, dvaadvacetiletý Jared Loughner, byl mezitím obviněn z několikanásobné vraždy a z pokusu o vraždu. Na mítinku před supermarketem v Tusconu postřílel celkem šest lidí, mimo jiné i devítiletou dívku, poradce Giffordsové a soudce federálního soudu. Hrozí mu nyní trest smrti.

Policie zato pustila na svobodu taxikáře, jehož podezírala ze spoluúčasti na sobotním atentátu na kongresmanku.

Agentuře Reuters to řekl mluvčí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Manuel Johnson.

"Důkladně jsme ho vyslechli a ověřili jeho verzi," vysvětlil.

Dodal, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by do útoku v obchodním centru La Toscana byl zapojen kdokoliv další.

Nenávistná rétorika Tea Party

Policie muže zadržela pár hodin po útoku. Dosavadní vyšetřování ale ukázalo, že atentátníka sice dovezl na místo, ale o jeho činu nic nevěděl.

Dvaadvacetiletý Loughner přistoupil ke kongresmance zezadu a ze zhruba metrové vzdálenosti ji střelil do hlavy. Pak kolem sebe začal pálit a zabil šest lidí.

Smutek a minuta ticha za oběti atentátu
Smutek a minuta ticha za oběti atentátu | Foto: Reuters

Úřady už atentátníka oficiálně obvinily z pěti zločinů, jedním z nich je pokus o atentát. V jeho domě byl nalezen podrobný popis toho, jak atentát provést.

Řada komentátorů v USA i Evropě upozorňuje na to, že Loughnerův čin mohla inspirovat nenávistná kampaň, kterou před listopadovými volbami do Kongresu vedli proti demokratům a prezidentu Obamovi příslušníci ultrakonzervativního hnutí Tea Party.

Jedna z jejich kandidátek dokonce natočila video, ve kterém pobíhá v maskovací uniformě s automatickou puškou a hovoří o tom, že má nabito "ráží velkého kalibru".

Hledí ostřelovací pušky

Ředitel FBI Robert Mueller varoval veřejné činitele, aby byli ostražití, připustil však, že neexistují žádné známky toho, že by se chystal další útok.

"Když se někdo snaží pomocí nenávistné rétoriky plné hysterie, namířené proti vládě, ovlivňovat veřejnost čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu, má to dopad na labilní osoby," citovala agentura Reuters Clarence Dupnika, šerifa okresu Pima, ve kterém se střelba odehrála.

Vůdčí postava Tea Party, bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová, uveřejnila před časem na své webové stránce mapu "cílů", na které by se její hnutí mělo ve volbách zaměřit. Státy, v nichž Tea Party hodlala "zaútočit", byly označeny stejným křížkem, jaký je k vidění v optickém hledí ostřelovací pušky.

Jedním z cílů byla i Giffordsová, která ovšem svůj post v Kongresu uhájila.

 

 

Právě se děje

Další zprávy