Washington - Ještě než se budou konat 4. listopadu v USA prezidentské volby, a definitivně se tak vytvoří v Bílém domě mocenské vakuum, plánuje Bushova administrativa změnu strategie v Afghánistánu, který se v letošním roce stal pro koaliční jednotky nebezpečnější než Irák.
Ministerstva obrany, zahraničí, zemědělství a financí společně s tajnými službami nyní připravují studii, jejíž koordinací byla tento týden pověřena Rada pro národní bezpečnost (NSC).
Hotova by měla být během několika týdnů a první změny mohou podle agentury Reuters vojáci v Afghánistánu pocítit v polovině října.
Další jednotky
„Podíváme se na jakékoliv úpravy, které jsou potřeba udělat, aby byl Afghánistán dán do pořádku," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe. „Nejdůležitějším cílem je, aby prezident získal ten nejdetailnější obraz (situace)."
Obdobná zpráva týkající se Iráku vypracovaná roku 2006 doporučila obsáhlé změny ve strategii, mimo jiné i navýšení počtu amerických sil v zemi.
Očekává se, že ke stejnému výsledku dojde i současná studie. Prezident Bush nedávno oznámil, že do Afghánistánu pošle dalších 8000 tisíc vojáků. USA jich tam mají už 33 000, téměř třetinu pak pod hlavičkou 47tisícového kontingentu Severoatlantické aliance.
Komplexnější přístup
O posílení armády požádal i velitel jednotek NATO v zemi. Souhlasí i prezidentští kandidáti John McCain a Barack Obama.
Šéf generálního štábu Mike Mullen však požaduje komplexnější strategii, která by zahrnovala i Pákistán, kde se mnozí bojovníci Talibanu podle USA skrývají a odkud podnikají na afghánské území útoky.
Mnoho úředníků, včetně ministra obrany Roberta Gatese, také lobuje za zvýšení rozpočtu ministerstva zahraničí: více peněz by tak šlo nejen do vojenských operací, ale i do rozvojových projektů posilujících v Afghánistánu demokratické instituce a fungování veřejné správy.