Šéf sboru náčelníků USA je v Pákistánu. Žehlí vztahy

Roman Gazdík, gaz
17. 9. 2008 9:39
Pákistánská armáda dostala rozkaz střílet na vojáky USA
Demonstrace proti útokům amerických vojáků na pákistánské území, Multan 10. září
Demonstrace proti útokům amerických vojáků na pákistánské území, Multan 10. září | Foto: Reuters

Islámábád - Spojené státy americké plně respektují suverenitu Pákistánu. Tak vyzněla slova šéfa Sboru náčelníků americké armády Mikea Mullena, který se při schůzce s představiteli pákistánské armády snažil napravit vzájemné vztahy.

Ten jednal s vrchním armádním velitelem pákistánské armády Ašfakem Parvízem Kajáním. Důvodem byly incidenty z minulého týdne, kdy americká armáda při honbě teroristů z Talibanu a Al-Kájdy několikrát překročila hranice Pákistánu, k čemuž neměla mandát.

"Admirál Mullen zopakoval stanovisko Spojených států, že plně respektují pákistánskou suverenitu a chtějí co nejužší americko-pákistánskou kooperaci a koordinaci," přiblížila jednání americká ambasáda v Islámábádu agentuře Reuters.

Americký prezident George Bush v červenci posvětil útoky americké armády na pákistánské půdě, které bude USA podnikat bez souhlasu vlády v Islámábádu.

Pákistánští politici proti nim vehementně protestují a při své nadcházející návštěvě sídla OSN v New Yorku o nich bude s Bushem jednat i čerstvě zvolený prezident země Ásif Alí Zardárí.

Armáda je v Pákistánu považována za svého druhu stát ve státě a byl to právě Kajání, kdo zareagoval nejtvrdšími slovy. Oznámil, že Pákistán bude bránit svou územní suverenitu "za jakoukoli cenu".

Afghánistán je nebezpečnější kvůli tomu, že Taliban podniká útoky ze svých skrýší v Pákistánu, tvrdí USA
Afghánistán je nebezpečnější kvůli tomu, že Taliban podniká útoky ze svých skrýší v Pákistánu, tvrdí USA | Foto: Reuters

Mullen se kromě Kajáního sejde i s nedávno zvoleným premiérem Júsafem Razou Giláním. Cílem jeho cesty je podle ambasády USA v zemi "navázat bližší vztahy."

Podle mluvčího Lou Fintona, citovaného agenturou Reuters, Mullen "uznal znepokojení vyjádřené generálem Kajáním a přeje si dále pokračovat v dialogu."  

Pákistán už ale nařídil své armádě, aby po vojácích USA střílela, pokud by narušili pákistánské teritorium.

"Rozkazy jsou jasné... Pokud se to stejným způsobem stane znovu, pokud je zde velice významné zjištění, které je velmi určité, bez dvojznačnosti, přes hranici, po zemi nebo ve vzduchu: střílejte," řekl agentuře AP armádní mluvčí generálmajor Athar Abbás.

Islámábád k tomuto kroku vyprovokoval zejména pozemní útok amerických jednotek 3. září, při kterém údajně zahynulo nejméně 20 lidí. Dosud Američané na islamisty ukrývající se na pákistánské straně hranice s Afghánistánem útočili pouze ze vzduchu.

Podle nejmenovaného pákistánského důstojníka tajné služby už byly nové direktivy uplatněny i v praxi, když prý v pondělí pákistánští vojáci zastavili střelbou do vzduchu postup amerických jednotek nedaleko vesnice Angor Adda.

Armádní mluvčí major Murad Chán však tuto informaci odmítl, stejně jako mluvčí amerických jednotek v Afghánistánu seržant Chris Peavy.

Místní vesničané ji však naopak agentuře Reuters potvrdili.

Spojené státy vytýkají vládě v Islámábádu, že nedělá dost pro to, aby islamisty podnikající útoky v Afghánistánu zastavila. Podle CIA na nich dokonce pákistánská tajná služba s Talibanem spolupracuje.

 

Právě se děje

Další zprávy