Šéf sboru náčelníků USA je v Pákistánu. Žehlí vztahy

Roman Gazdík, gaz
17. 9. 2008 9:39
Pákistánská armáda dostala rozkaz střílet na vojáky USA
Demonstrace proti útokům amerických vojáků na pákistánské území, Multan 10. září
Demonstrace proti útokům amerických vojáků na pákistánské území, Multan 10. září | Foto: Reuters

Islámábád - Spojené státy americké plně respektují suverenitu Pákistánu. Tak vyzněla slova šéfa Sboru náčelníků americké armády Mikea Mullena, který se při schůzce s představiteli pákistánské armády snažil napravit vzájemné vztahy.

Ten jednal s vrchním armádním velitelem pákistánské armády Ašfakem Parvízem Kajáním. Důvodem byly incidenty z minulého týdne, kdy americká armáda při honbě teroristů z Talibanu a Al-Kájdy několikrát překročila hranice Pákistánu, k čemuž neměla mandát.

"Admirál Mullen zopakoval stanovisko Spojených států, že plně respektují pákistánskou suverenitu a chtějí co nejužší americko-pákistánskou kooperaci a koordinaci," přiblížila jednání americká ambasáda v Islámábádu agentuře Reuters.

Americký prezident George Bush v červenci posvětil útoky americké armády na pákistánské půdě, které bude USA podnikat bez souhlasu vlády v Islámábádu.

Pákistánští politici proti nim vehementně protestují a při své nadcházející návštěvě sídla OSN v New Yorku o nich bude s Bushem jednat i čerstvě zvolený prezident země Ásif Alí Zardárí.

Armáda je v Pákistánu považována za svého druhu stát ve státě a byl to právě Kajání, kdo zareagoval nejtvrdšími slovy. Oznámil, že Pákistán bude bránit svou územní suverenitu "za jakoukoli cenu".

Afghánistán je nebezpečnější kvůli tomu, že Taliban podniká útoky ze svých skrýší v Pákistánu, tvrdí USA
Afghánistán je nebezpečnější kvůli tomu, že Taliban podniká útoky ze svých skrýší v Pákistánu, tvrdí USA | Foto: Reuters

Mullen se kromě Kajáního sejde i s nedávno zvoleným premiérem Júsafem Razou Giláním. Cílem jeho cesty je podle ambasády USA v zemi "navázat bližší vztahy."

Podle mluvčího Lou Fintona, citovaného agenturou Reuters, Mullen "uznal znepokojení vyjádřené generálem Kajáním a přeje si dále pokračovat v dialogu."  

Pákistán už ale nařídil své armádě, aby po vojácích USA střílela, pokud by narušili pákistánské teritorium.

"Rozkazy jsou jasné... Pokud se to stejným způsobem stane znovu, pokud je zde velice významné zjištění, které je velmi určité, bez dvojznačnosti, přes hranici, po zemi nebo ve vzduchu: střílejte," řekl agentuře AP armádní mluvčí generálmajor Athar Abbás.

Islámábád k tomuto kroku vyprovokoval zejména pozemní útok amerických jednotek 3. září, při kterém údajně zahynulo nejméně 20 lidí. Dosud Američané na islamisty ukrývající se na pákistánské straně hranice s Afghánistánem útočili pouze ze vzduchu.

Podle nejmenovaného pákistánského důstojníka tajné služby už byly nové direktivy uplatněny i v praxi, když prý v pondělí pákistánští vojáci zastavili střelbou do vzduchu postup amerických jednotek nedaleko vesnice Angor Adda.

Armádní mluvčí major Murad Chán však tuto informaci odmítl, stejně jako mluvčí amerických jednotek v Afghánistánu seržant Chris Peavy.

Místní vesničané ji však naopak agentuře Reuters potvrdili.

Spojené státy vytýkají vládě v Islámábádu, že nedělá dost pro to, aby islamisty podnikající útoky v Afghánistánu zastavila. Podle CIA na nich dokonce pákistánská tajná služba s Talibanem spolupracuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy