Afghánistán je na tom nejhůře od pádu Talibanu

gaz, Reuters
1. 8. 2008 9:04
Od začátku roku zahynulo 2500 lidí
Do Arghandábu se přesunuly stovky vojáků afghánské armády
Do Arghandábu se přesunuly stovky vojáků afghánské armády | Foto: Reuters

Kábul - Bezpečnostní situace v Afghánistánu je vůbec nejhorší od americké invaze na konci roku 2001. Jen v červenci zahynulo 260 civilistů.

Vyplývá to ze zprávy Agentury pro koordinaci afghánské obnovy (ACBAR), která zastřešuje stovku humanitárních organizací pracujících v zemi.

Letošní bilance: 2500 mrtvých

"My, 100 národních a mezinárodních nevládních členských organizací ACBAR, vyjadřujeme své hluboké znepokojení nad zhoršující se bezpečnostní situací v Afghánistánu a jejím vážným dopadem na civilisty," citovala z prohlášení ACBAR agentura Reuters.

Vojáci afghánské armády, kterou v rámci mise ISAF školí mezinárodní síly
Vojáci afghánské armády, kterou v rámci mise ISAF školí mezinárodní síly | Foto: Reuters

Podle oficiálních statistik zemřelo letos v bojích 2500 lidí, z toho 1000 civilistů. Počet povstaleckých útoků byl v květnu i červnu vyšší než v jakémkoliv předchozím měsíci od konce roku 2001.

Oproti stejnému období předchozího roku se zvýšil o 40 procent. Počet zabitých civilistů od začátku roku podle údajů OSN narostl o více než 60 procent.

A to přesto, že i zahraničních a afghánských vojáků, kteří se snaží povstání Talibanu potřít, přibývá. Za poslední rok se počet obou armád zvýšil o 10 tisíc. Mezinárodní jednotky ISAF tak dnes čítají 71 000 členů. 

Povstalci mohou za 60 procent obětí

Podle ACBAR může za dvě třetiny civilních obětí Taliban, zvýšil se ale také počet civilistů, které mají na svědomí zahraniční jednotky a afghánská armáda.

"Prohlídky konané afghánskými a mezinárodními jednotkami při některých příležitostech užívají nepřiměřené síly, nezákonných poprav, ničení majetku a/nebo špatného zacházení s podezřelými," tvrdí zastřešující organizace, která tento rok také registruje 19 zavražděných humanitárních pracovníků.

Organizace kritizuje i letecké útoky mezinárodních jednotek, které s sebou velmi často nesou civilní oběti.

Rozmach násilí plodí také zavírání škol a zdravotnických zařízení, nedobrovolnou migraci a narušuje distribuci pomoci a práci na rozvojových projektech.

 

Právě se děje

Další zprávy