USA označily íránské revoluční gardy za teroristy, Teherán hrozí odvetou

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2019 19:06
Spojené státy zařadily íránské revoluční gardy na seznam zahraničních teroristických organizací. Oznámil to americký prezident Donald Trump. Agentura AP krok USA považuje za výjimečný, neboť Washington dosud nikdy formálně neoznačil ozbrojené síly jiného státu za teroristickou skupinu. Íránská nejvyšší bezpečnostní rada na krok USA ihned reagovala a v odvetném opatření označila americké ozbrojené síly rovněž za teroristickou organizaci, uvedla íránská státní televize.
Íránské revoluční gardy.
Íránské revoluční gardy. | Foto: Reuters

"Íránské revoluční gardy jsou hlavním prostředkem íránské vlády k řízení a uskutečňování světových teroristických akcí," uvedl v prohlášení Trump. Označení gard za teroristické uskupení podle Trumpa jasně ukazuje na rizika pro ty, kteří by s nimi chtěli spolupracovat, případně je podporovat. "Pokud s íránskými revolučními gardami obchodujete, tak sponzorujete terorismus," dodal.

Íránské revoluční gardy (známé pod názvem Pasdaran) byly vytvořeny po revoluci v roce 1979 na její obranu proti zahraničním a vnitřním hrozbám. V Íránu mají gardy významnou politickou a ekonomickou váhu. Americká vláda významně zasáhla íránské revoluční gardy už v roce 2018, když uvalila sankce na desítky jednotlivců a firem, které je financují.

Kritici Trumpova rozhodnutí zařadit celé gardy na teroristický seznam varovali, že podobný krok by mohly proti americkým vojákům a činitelům tajných služeb učinit i nepřátelské státy. Trump ale trvá na tom, že umístění gard na černou listinu jen odráží skutečnost. Administrativa amerického prezidenta si od tohoto postupu slibuje další izolaci islámské republiky, kterou USA a Izrael považují za hrozbu stability na Blízkém východě.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v reakci na zařazení revolučních gard na černou listinu zaslal protestní nótu na švýcarskou ambasádu v Teheránu, která americké zájmy v Íránu zastupuje. Íránská státní televize označila rozhodnutí USA za nelegální, podle ní je v rozporu s mezinárodním právem.

"Žádná země nemá právo označit za teroristické ozbrojené síly jiné země…Důvodem pro toto rozhodnutí je íránský vliv na Blízkém východě a úspěch země v boji proti Islámskému státu," uvedla státní televize, aniž by přímo citovala některého z íránských představitelů.

"Toto nerozumné a nelegální opatření představuje velkou hrozbu pro regionální a mezinárodní stabilitu a mír… Írán označil americký režim za podporovatele terorismu," uvedla ve svém prohlášení íránská nejvyšší bezpečnostní rada.

Trumpovo rozhodnutí naopak uvítal jeho velký spojenec izraelský premiér Benjamin Netanjahu, pro jehož zemi je Írán nepřítelem číslo jedna. "Děkuji ti, můj drahý příteli, prezidente Spojených států Donalde Trumpe, za to, že ses rozhodl zařadit íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Děkuji ti, že jsi kladně reagoval na další z mých žádostí, které jsou v zájmu naší země i států v celém regionu," napsal Netanjahu na Twitteru.

V Izraeli se v úterý konají parlamentní volby a Trump Netanjahua na dálku podpořil již před pár dny, když podepsal dekret, ve kterém uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy