USA odvolaly nejvyššího velitele v Afghánistánu

Roman Gazdík
12. 5. 2009 9:00
Novým šéfem má být bývalý velitel speciálních operací

Washington - Válka v Afghánistánu se nevyvíjí dobře. Nejvyšší velitel amerických jednotek a jednotek NATO v zemi, generál David McKiernan, ji nedávno nazval „patem". V pondělí ho pak americký ministr obrany dost nevybíravým způsobem odvolal.

„Naše zdejší mise požaduje nový způsob myšlení a nový přístup od našich vojenských velitelů," prohlásil Robert Gates, který zdůraznil, že podle nové strategie Baracka Obamy válku „nelze vyřešit pouze vojenskými prostředky".

Čím dál tím hůř

Důvody McKiernanova náhlého odvolání Gates blíže nespecifikoval, bezmála osm let po zahájení amerického tažení v Afghánistánu se však situace stále zhoršuje. McKiernan zde velel necelý rok a nepodařilo mu zastavit postup ozbrojenců Talibanu na jihu, ani si získat „srdce a mysli" běžných Afghánců, kteří důvěřují podle průzkumů vojákům mise ISAF stále méně.

Poslední skvrnou na pověsti koalice bylo bombardování v západní provincii Faráh minulý týden, kde podle afghánských zdrojů zahynulo až 147 civilistů. Podle předběžného vyšetřování Červeného kříže zde byly desítky obětí. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová vyjádřila nad incidentem lítost, své vlastní konečné statistiky však Spojené státy nezveřejnily.

Nový velitel Stanley McChrystal
Nový velitel Stanley McChrystal | Foto: Reuters

Gates k výměně McKiernana přikročil po poradě s předsedou sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA Mikem Mullenem a šéfem velitelství Střed (CENTCOM) Davidem Petraeusem, který byl jedním z tvůrců nového amerického přístupu v Iráku v první polovině roku 2007.

Když se Gatese novináři zeptali, zda to znamená, že je McKiernanova kariéra u konce, odpověděl: „Pravděpodobně."

Muž na svém místě

Novým nejvyšším velitelem v Afghánistánu se stane generál Stanley McChrystal, který by měl lépe splňovat představu nové administrativy o tom, jak vést boj s ozbrojenými guerillami.

Jde totiž o bývalého šéfa takzvaného Společného velitelství speciálních operací (JSOC), který dohlížel i na dopadení bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna nebo na zabití někdejšího prvního muže Al-Káidy v Iráku Abú Músy Zarkávího či na pozdější tajné „eliminační" operace vůči dalším předákům irácké Al-Káidy.

Kvůli leteckým útokům se obliba ISAF v Afghánistánu snižuje
Kvůli leteckým útokům se obliba ISAF v Afghánistánu snižuje | Foto: Adam M. Stump

S protipovstaleckým bojem má tak velké zkušenosti.

USA mají v Afghánistánu nyní 38 000 vojáků a v nejbližší době jich tam dorazí dalších 21 000. Třicet dva tisíc mužů zde má celkem také 40 jiných zemí NATO. V Iráku mají Američané nyní 137 tisíc mužů.

Petraeus v pondělí rovněž prohlásil, že do Afghánistánu posílá svého vyslance, který bude mít za úkol „přehodnotit" strategii leteckého bombardování. Afghánský prezident Hamid Karzáí volá po ukončení jakýchkoliv leteckých útoků v zemi a parlament dal jeho vládě týden na přípravu zákona, který bude operace NATO a USA regulovat.

 

Právě se děje

Další zprávy