USA: Nejhorší bouře od roku 1925, už přes tři sta obětí

ČTK ČTK
30. 4. 2011 8:53
Pro USA jde o nejhorší katastrofu od hurikánu Katrina
Tady udeřila tornáda. Zahynulo 39 lidí
Tady udeřila tornáda. Zahynulo 39 lidí | Foto: Reuters

Washington - Počet obětí středečních ničivých tornád na jihu Spojených států stoupl na 337, což je druhý největší počet mrtvých při bouřích v americké historii. S odvoláním na úřady to dnes oznámila agentura AP, podle Reuters je obětí 339.

Stovky až tisíce lidí byly zraněny, přes 10 tisíc jich nemá střechu nad hlavou a až milion domácností je bez proudu. Podle pojišťovacích odborníků dosáhnou škody několika miliard dolarů.

Nejničivější zaznamenaná vlna bouří zasáhla USA v roce 1925, kdy zahynulo 747 lidí. O sedm let později si podobná pohroma vyžádala 332 obětí. Letošní řádění živlů je podle AP třetí nejhorší.

Podle bilance AP zahynulo 318 lidí, agentura Reuters uvádí ještě o deset víc. Obě agentury se shodují na počtu mrtvých v nejhůř postiženém státu Alabama - počasí zde připravilo o život 228 lidí

Vedle Alabamy jsou dalšími dvěma nejpostiženějšími státy Tennessee a Mississippi, které shodně hlásily 33 mrtvých. Tornáda a bouře zabíjely v osmi státech. Další lidé zahynuli v Arkansasu, v Georgii, ve Virginii, v Louisianě a v Kentucky.

Nejmodernější technika nepomohla

Největšímu počtu obětí na životech způsobených tornády za poslední čtyři dekády se nepodařilo zabránit přesto, že američtí meteorologové mají k dispozici nejmodernější techniku. V některých oblastech byli lidé varováni jen 24 minut před příchodem tornád, ta byla ale tak široká a silná, že jim řada lidí nestačila uniknout.

"Pokud jste dostali přímý zásah jednoho z těchto tornád, museli jste být ve vyztužené místnosti, krytu nebo pod zemí, abyste přežili," řekl agentuře AP meteorolog Greg Carbin. Další odborník na počasí Harold Brooks odhaduje, že některá tornáda byla široká více než 1,5 kilometru a dosahovala rychlosti přes 320 kilometrů v hodině.

Jeden z nejhorších rojů tornád v dějinách USA během posledních dnů způsobil rozsáhlé škody. V některých oblastech byly srovnány se zemí celé čtvrti, stromy i sloupy elektrického vedení byly vyvráceny. Pojišťovací odborníci oslovení agenturou AFP odhadují škody na dvě až pět miliard dolarů (32,5 až 81,5 miliardy korun).

Tornáda na mnoha místech způsobila výpadky elektrického proudu. Bez dodávek elektřiny se ocitla i druhá největší americká jaderná elektrárna Browns Ferry ve státě Alabama, kde však okamžitě naběhly záložní zdroje a zajistily chlazení reaktoru. Provoz elektrárny byl během několika hodin zastaven a podle úřadů bude obnoven až poté, co se podaří natáhnout k zařízení nové elektrické vedení. Práce potrvají několik týdnů.

Nejhorší katastrofa od Katriny

Zničené oblasti v Alabamě v pátek navštívil prezident Barack Obama, který se chtěl osobně seznámit s rozsahem škod a utrpením obětí přírodní katastrofy. Americká média přitom konstatovala, že šéf Bílého domu se poučil z loňského masivního úniku ropy v Mexickém zálivu. Tehdy se do postižené oblasti podíval až s velkým zpožděním a čelil za to kritice.

Prezident již ve čtvrtek přislíbil výraznou federální pomoc při obnově zasažených území. Dnes si Obama mimo jiné prohlédl alabamské město Tuscaloosa, jehož části tornádo zcela srovnalo se zemí a které se stalo symbolem neštěstí. "Nikdy jsem neviděl takovou devastaci," řekl přeživším prezident. Dodal, že se postará o to, aby se na obyvatele zasažených oblastí nezapomnělo.

Tento týden bylo v oblasti zaznamenáno více než 160 silných tornád. Jde o nejhorší přírodní katastrofu v USA od hurikánu Katrina, jenž v roce 2005 v New Orleansu a okolí zabil až 1800 lidí.

Při sérii tornád nepřicházeli o život jen lidé, ale také zvířata. Jen v Alabamě zničily bouře kolem 200 velkokapacitních kurníků, v nichž byly až čtyři miliony slepic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 39 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 50 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy