Washington/Bombaj - Američané přepisují seznam nejhledanějších lidí.
Na jedno z čelných míst se zařadil dvaašedesátiletý Pákistánec Háfiz Muhammad Saíd, zakladatel militantní skupiny Laškar-i-Taíba a současný šéf teroristické skupiny Džamát-úd-Dáva.
Spojené státy bývalého profesora arabštiny viní ze zosnování teroristických útoků na hotely v indické Bombaji. Třídenní běsnění radikálů si v roce 2008 vyžádalo na 166 mrtvých.
Za informace vedoucí k jeho dopadení nabízejí 10 milionů dolarů, tedy v přepočtu bezmála 185 milionů korun.
To Saída řadí mezi takové stálice světového teroru, jakou je bezesporu mulla Muhammad Umar, nejvyšší vůdce ozbrojenců z afghánského Tálibánu, či vysoce postavení činitelé irácké Al-Káidy Jasín al-Súrí a Abú Duá.
Nejhledanějším mužem světa je už bezmála rok šedesátiletý Egypťan Ajmán Zavahrí. Právě on loni nahradil v čele teroristické sítě Al-Káida zabitého Usámu bin Ládina. Američané za něj nabízejí 25 milionů dolarů, což je v rámci programu "Odměna za spravedlnosti" maximální částka.
Americké ministerstvo zahraničí projekt spustilo v roce 1984. Od té doby si více než sedm desítek lidí rozdělilo přes 100 milionů dolarů. USA ho považují za jeden z nejefektivnějších nástrojů boje s terorismem.