USA mění velitele v Iráku. Zemi čeká rozhodující fáze

djl
16. 9. 2008 13:50
Petraeus odchází, střídá jej Odierno. Co ho čeká?
Nový velitel amerických sil v Iráku generál Ray Odierno
Nový velitel amerických sil v Iráku generál Ray Odierno | Foto: Reuters

Bagdád - Do čela americké armády v Iráku přichází staronový muž, generál Ray Odierno. Ten nahradí dosavadního šéfa amerických sil v zemi, generála Davida Petraeuse.

Petraeus, který vedl Američany v Iráku posledních 15 měsíců, bude nově působit ve funkci šéfa Velitelství Střed (CENTCOM), které má na starosti operace ne Blízkém východě, ve Střední Asii a na východě Afriky. Odierna dnes vedením amerických sil v zemi při oficiálním ceremoniálu v Bagdádu pověřil americký ministr obrany Robert Gates.

Dramatické změny v počínání americké armády v Iráku však nelze očekávat, protože právě Odierno byl doposud v americké vojenské misi v Iráku mužem číslo 2. Oba dva přišli do Iráku minulý rok s jasným pověřením od amerického velení - snížit v zemi násilí pomocí nové strategie.

To se jim povedlo, míra násilí v zemi se v současnosti pohybuje na čtyřletém minimu. Součástí této strategie bylo mimo jiné i posílení amerických sil v Iráku o 30 tisíc vojáků.

Čtěte také: Komanda USA prý tajně vraždí vůdce Al-Káidy v Iráku

Jsme stále ještě silní, vzkazují teroristé

Ani situace, jež v Iráku momentálně panuje, však zdaleka nezaručuje trvalou stabilizaci. Teroristé totiž dali v pondělí, kdy do země dorazil Gates, jasně najevo, že jim stále zbývá dostatek sil i prostředků pro boj s okupačními silami.

Nastoupená irácká jednotka při jmenování Raye Odierna velitelem amerických sil v Iráku
Nastoupená irácká jednotka při jmenování Raye Odierna velitelem amerických sil v Iráku | Foto: Reuters

V pondělí explodovaly jen v hlavním městě Bagdádu tři bomby, jimž padlo za oběť celkem 34 lidí. Ve stejný den se v provincii Dijála při slavnostním jmenování nových policistů odpálila sebevražedná atentátnice, která kromě sebe připravila o život 22 lidí.

Podle odborníků se podobné zvýšení aktivity teroristů dalo před předáním štafety v americké armádě očekávat. Dalším důvodem, proč se teroristé hlásí o slovo, jsou blížící se volby v provinciích. Ty se uskuteční koncem tohoto nebo začátkem příštího roku.

Čtěte více: Vydíráním i svatbou. Tak získává Al-Káida atentátnice

Právě jejich konání bude jednou z očekávaných krizových situací nejbližší budoucnosti. Na konci roku 2009 čekají zemi ještě volby do celostátního parlamentu.

Odierna nečekají "jen tak nějaké nedodělky"

Volby do zastupitelských sněmů jednotlivých provincií budou pro Odierna první zatěžkávací zkouškou v nové funkci. V mnoha provinciích totiž panuje napětí mezi Kurdy, šíity a sunnity, třemi hlavními skupinami v zemi.

Nastoupená jednotka irácké armády
Nastoupená jednotka irácké armády | Foto: Reuters

Například město Kirkúk je velmi těsně rozděleno na arabskou a kurdskou část, proto zde podle mnohých před volbami může vypuknout "kurdsko-arabská válka".

Ke slovu se přihlásila i Al-Káida, která poslední dobou podle různých zpravodajských zdrojů zvýšila svou aktivitu hlavně v provinciích Dijálá, Saláhuddín a Ninive na severu země.

Dalším závažným úkolem bude pro Odierna vypořádání se se stahováním amerických vojenských sil ze země. Podle prezidenta USA George Bushe do konce roku Irák opustí 8 tisíc vojáků a v zemi jich tak zůstane 138 tisíc.

Čtěte více: Osm tisíc vojáků opustí neklidný Irák, rozhodl Bush

Pozvolnější stahování sil by pokračovalo i v případě, že by prezidentské volby v USA vyhrál republikánský kandidát John McCain. Kandidát demokratů Barack Obama se ale nechal několikrát slyšet, že v případě jeho vítězství by se americké jednotky z Iráku kompletně stáhly do 16 měsíců.

Generál Petraeus převzal od iráckého ministra obrany generála Abdúla Kádira Jásima při ceremonii ke svému odchodu z Iráku upomínkový předmět
Generál Petraeus převzal od iráckého ministra obrany generála Abdúla Kádira Jásima při ceremonii ke svému odchodu z Iráku upomínkový předmět | Foto: Reuters

Se snížením počtu amerických vojáků v zemi souvisí i postupné předávání kontroly nad iráckým územím iráckým bezpečnostním silám. Ještě během letošního roku by tak k 11 provinciím, o které se již Iráčané starají sami, měly přibýt další dvě z celkových 18.

Kromě těchto konkrétních problémů bude Odierno čelit i vyjednáváním s iráckou vládou o nové bezpečnostní smlouvě, na jejímž základě může OSN Američanům prodloužit mandát pro působení v zemi.

V neposlední řadě musí řešit i ekonomické problémy země způsobené dlouholetými sankcemi ze strany OSN, ale i samotnou válkou a násilím rozpoutaným po jejím konci.

Související:

 

Právě se děje

Další zprávy