Tójako (Japonsko) - Probíhající jednání o americko-iráckém bezpečnostním paktu nemají za cíl stanovit pevný časový harmonogram pro odchod jednotek USA z Iráku, tvrdí Bílý dům.
"Rozhovory probíhají každý den," prohlásil mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe v japonském Tonaku, kde se americký prezident George Bush účastní summitu skupiny G8 a dodal: "Je důležité si uvědomit, že cílem jednání není stanovit pevnou lhůtu ke stažení (vojsk)."
Jde o zjevnou reakci na pondělní výroky iráckého premiéra Núrího Málikího, který vůbec poprvé nastolil téma odchodu amerických jednotek z Iráku coby možnou součást probíhajících jednání.
V nich se zástupci obou stran snaží dohodnout na právním rámci, který umožní americkým jednotkám setrvat v zemi i poté, co jim koncem roku vyprší mandát OSN.
Administrativa George Bushe se od začátku odmítá zavázat ke stažení svého 150tisícového kontingentu jednotek z Iráku ke konkrétnímu datu. Podle Washingtonu by to nahrávalo protivládním ozbrojeným skupinám, které v zemi operují.
"Dnes před námi vyvstává nutnost ukončit zahraniční přítomnost na irácké půdě a obnovit plnou suverenitu," prohlásil Málikí podle agentury Reuters během své pondělní návštěvy v Abú Dhábí.
"Jednou ze dvou základních možností je podepsat memorandum o odchodu jednotek, nebo memorandum o stanovení časového harmonogramu pro přítomnost ozbrojených sil, abychom věděli, že v určitou dobu skončí," řekl Málikí.
Americko-irácké rozhovory o bezpečnostním paktu probíhají podle dostupných informací v napjaté atmosféře. Málikí se v červnu dokonce nechal slyšet, že se dostaly do slepé uličky, ačkoli později vzal svá slova zpátky.
Mluvčí Bílého domu potvrdil, že Američané nadále usilují o dohodu ještě do konce tohoto měsíce.
"Nejdůležitější je ale to, abychom dosáhli dohody, která bude respektovat iráckou suverenitu a zajistí americkým jednotkám ochranu a zázemí, které potřebují, aby mohli poskytovat podporu irácké vládě," dodal Johndroe.