Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe dnes vyjádřil politování nad rozhodnutím dolní sněmovny amerického Kongresu, která v pondělí schválila rezoluci vyzývající Tokio k oficiální omluvě za uvržení tisíců žen do sexuálního otroctví během druhé světové války. Japonská vláda nicméně podle svého mluvčího Jasuhisy Šiozakiho nemá v plánu proti rezoluci podat protest.
"Rezoluce je politováníhodná... Vysvětlil jsem své názory a reakci japonské vlády na tuto záležitost již při své dubnové návštěvě USA," řekl Abe novinářům. "Minulé století bylo svědkem mnohého porušování lidských práv. Japonsko chce přispět k tomu, aby 21. století bylo takovýchto násilností ušetřeno," dodal.
Abe při své návštěvě Spojených států v dubnu vyslovil lítost nad zneužíváním žen, především z Koreje, Číny a Filipín, japonskou císařskou armádou ve 30. a 40. letech minulého století.
Důkazy nejsou, tvrdí Japonsko
Ještě v březnu ovšem tvrdil, že neexistují důkazy o tom, že by japonská armáda za druhé světové války unášela ženy a nutila je pracovat jako prostitutky. Také prohlašoval, že Tokio se již nemá proč omlouvat, poněvadž plně postačuje omluva z roku 1993, v níž tehdejší předseda japonské vládní Liberálnědemokratické strany Johei Kóno přiznal zapojení japonských úřadů do zřizování válečných nevěstinců.
Japonský parlament ale tuto omluvu nikdy neschválil. Tokio také odmítlo většinu požadavků na odškodnění, protože o to se prý postaraly poválečné dohody. Nuceným prostitutkám poskytl kompenzaci ve výši 17.000 dolarů pro každou Fond asijských žen, který byl vytvořen v roce 1995 a který je zčásti financován japonskou vládou. Řada žen ale peníze odmítla s tím, že by odškodné měl vyplatit přímo japonský kabinet.
Japonsko čelí dlouhodobé kritice za zastírání krutých podrobností z doby své válečné expanze v Asii a Tichomoří. Historikové odhadují, že japonským vojákům sloužilo pro rozptýlení asi 200.000 žen, hlavně na Korejském poloostrově a v Číně.