Washington - Dlouhá léta to bylo tabu. Proti se stavěli ekologové i místní občanská sdružení. Otevřít nová ložiska ropy u východního pobřeží USA se před nástupem do úřadu zdráhal i prezident Obama. Teď dostává projekt ropného průzkumu u břehů Virginie zelenou.
Vládě ve Washingtonu nic jiného nezbývá. Stará ložiska v Texasu a Kalifornii jsou z větší části vyčerpána, spotřeba pohonných hmot neustále stoupá a USA se chtějí alespoň částečně zbavit závislosti na dovozu ze zemí Blízkého východu.
Vize, kterou dnes Obama přednesl na letecké základně Andrews, zapadá do vládního konceptu energetické politiky a boje se současnou hospodářskou krizí.
Spojené státy potřebují více ropy, avšak také více pracovních míst. A právě ta mají vrty v kontinentálním šelfu přinést.
Zásoby mohou dojít už v roce 2020
USA dnes spolknou přibližně čtvrtinu celosvětové denní spotřeby. Ta činí přibližně osmdesát milionů barelů. V roce 2020 pohltí automobily, tepelné elektrárny a chemické podniky sto milionů barelů ropy denně a podíl Spojených států ještě vzroste.
Aby snížil energetickou závislost své země na zahraničí, rozhodl se Obama, že postaví nové jaderné elektrárny a začne ještě více investovat do biopaliv a těžby uhlovodíků.
"Znamená to, že budeme muset učinit obtížná rozhodnutí v záležitostech týkajících se nalezišť ropy a plynu ležících v moři," varuje šéf Bílého domu.
Těžba z atlantického kontinentálního šelfu byla zastavena před dvaceti lety. Znovu se k této myšlence vrátil prezident George Bush, který se navíc snažil prosadit otevření ložisek na Aljašce.
Celkové vytěžitelné zásoby ropy USA dnes představují asi dvacet miliard barelů. Při současné úrovni těžby, která činí necelé tři miliardy barelů ročně, by tak Spojené státy vyčerpaly svá ložiska do roku 2020.
Dalších pětatřicet miliard barelů ropných zásob by se mohlo nacházet v Mexickém zálivu, ty ale zatím ještě nebyly potvrzeny průzkumem.
Drill, baby, drill
Šanci, že se Washingtonu podaří posunout okamžik, kdy mu vlastní zásoby ropy dojdou, tak může prohloubit jen otevření nových nalezišť před východním pobřežím USA a na Aljašce. Ekologové se ale takovéto možnosti brání zuby nehty, neboť těžba zásadním způsobem postihne v daných oblastech životní prostředí .
Americká geologická služba (AGS) odhaduje, že v atlantickém šelfu leží čtyři, u břehů Aljašky deset miliard barelů černého zlata.
Bushův návrh těžit aljaškou ropu přitom Obama ještě v roce 2008 kritizoval. A z předvolebního sloganu republikánů "Drill, baby, drill" (Vrtej, holka, vrtej), s nímž přišel tým tehdejší aljašské guvernérky a kandidátky na viceprezidentský úřad Sarah Palinové, si demokraté dělali legraci.
Do svých plánů nyní Obama zahrnul také ložiska v Cookově zálivu u jižního pobřeží Aljašky.
5600 hybridních vozů
Jenom rozšiřovat těžbu ale nestačí.
Již dnes se osmina celosvětové spotřeby musí krýt pomocí biopaliv, kapalného plynu, těžby ropných břidlic, syntetického benzinu a čerpání ze strategických zásob.
Ve světě se ze stávajících ložisek denně vytěží 71 milionů barelů ropy a toto číslo bude neustále klesat. Stoupat bude kromě spotřeby také cena suroviny.
Dnes zveřejněná cena ropy činila na světových trzích 83 dolarů za barel, v roce 2020 by to ale mělo být již dvě stě USD.
Obama ví, že Američané budou muset své zásoby ropy šetřit ještě intenzivněji než dosud.
V jeho plánech figuruje proto také podpora automobilek vyrábějících vozy s nízkou spotřebou a automobilů s hybridním motorem. V tomhle ohledu se snaží jít sám příkladem. Vláda ve Washingtonu právě oznámila, že pro armádu federálních úředníků objednává u výrobců 5600 hybridů.