USA dají Mexiku přes miliardu dolarů. Na boj s drogami

Roman Gazdík
11. 6. 2008 13:15
Za peníze chtějí kontrolu nad jejich utrácením
Boj s kartely vede federální policie, je méně zkorumpovaná
Boj s kartely vede federální policie, je méně zkorumpovaná | Foto: Reuters

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů schválila velkou většinou návrh zákona, díky němuž dostane Mexiko od USA během příštích tří let přes miliardu dolarů na boj s drogovými kartely.

Ten si jen v tomto roce vyžádal podle agentury AP 1600 obětí.

Zákon přitom vyvolává rozporuplné reakce v obou státech.

Kongresmani upozorňují na zkorumpovanost mexické policie a její neúctu k lidským právům, Mexičanům se zase nelíbí, že Američané chtějí kontrolovat, jak budou peníze využívány.

Více o tzv. méridské iniciativě: Bílý dům dá Mexiku 1,4 miliardy na boj s drogami

Suverenita versus korupce

Felipe Calderón se postavil tvrdě gangům, Mexičané však v průzkumech říkají, že boj prohrává
Felipe Calderón se postavil tvrdě gangům, Mexičané však v průzkumech říkají, že boj prohrává | Foto: Reuters

"Mexičané si jsou vědomi toho, že slova, která doplňují tuto iniciativu, nejsou pro mexickou vládu, zákonodárce a občany přijatelná," citovala AP mexického senátora a bývalého ministra zahraničí Rosaria Greena.

Demokratický senátor Christopher Dodd už připustil, že se Senát pokusí v debatě se sněmovnou o finální verzi zákona vyjít Mexiku vstříc.

Mexičanům vadí zejména to, že budou muset svým severním sousedům "dosvědčit", že policisté využívající peníze nejsou zkorumpovaní a že neporušují lidská práva. To považují za zásah do vlastní suverenity.

Zkorumpovanost mexické policie je přitom známou věcí. V květnu byl dokonce díky policejním tipařům drogovou mafií zastřelen šéf mexické obdoby FBI Edgar Milán.

Drogy z Mexika, zbraně ze Států

Souvislosti:
Autor fotografie: Reuters

Souvislosti:

Sám americký Senát původně požadoval, aby 25 procent pomoci Mexiku bylo přímo vázáno na to, jak budou s fondy policisté jižního souseda USA nakládat. Proti tomu však ostře protestovali nejen Mexičané, ale i Bílý dům a někteří zákonodárci.

"Pro Spojené státy nastal čas, aby udělaly více, než jen tleskat odvaze mexického prezidenta Calderóna. Na řešení tohoto problému musíme pracovat společně," tvrdí předseda zahraničního výboru sněmovny Howard Berman.

Zejména mexičtí politici upozorňují, že jde také o problém Spojených států, největšího trhu pro ilegální narkotika na světě.

I na násilí v Mexiku mají Američané přímý podíl. Každý den je tam z USA propašováno odhadem 2000 střelných zbraní. Aby se tento proud zastavil, chce sněmovna uvolnit 74 milionů dolarů.

Na své si mají přijít i středoamerické státy na jih od Mexika, které podle schváleného návrhu získají na boj s drogami 405 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy