Vydají masové hroby v Ciudad Juárez své tajemství?

Roman Gazdík
16. 12. 2007 18:15
Mexické úřady chtějí přijít na kloub tamní feminicidě
Symbolem zavražděných žen v Ciudad Juárez se staly růžové kříže s jejich jmény.
Symbolem zavražděných žen v Ciudad Juárez se staly růžové kříže s jejich jmény. | Foto: Amnesty International

Ciudad Juárez, Mexiko - "Poušť má ráda maso mladých dívek a žádný anděl si pro ně nepřijde", zpívá se v písní Juárez od Tori Amos. Toho Ciudad Juárez, které proslulo coby město s největším počtem nevyřešených ženských vražd.

Takřka nikdo z obyvatel nevěří, že by v těchto případech, které se datují od roku 1993, byla místní policie ochotná něco podniknout.

Mexické úřady však nyní začaly s exhumací  4250 neidentifikovaných těl z masových hrobů, aby se pokusily zjistit jejich totožnost. Informoval o tom mexický deník El Universal.

Masové hroby? 300 kandidátů ročně

Těla byla v průběhu let pohřbena úředníky, protože o ně do 90 dnů od data úmrtí neprojevil zájem žádný z příbuzných. Ročně je takto v Ciudad Juárez pochováno 300 lidí, tedy téměř jeden člověk denně.

Často jde o Latinoameričany, kteří sem přijeli hledat práci či chtějí ilegálně přejít hranici do Spojených států. Ty jsou odtud coby kamenem dohodil. Místo toho se tito lidé stávají oběťmi násilného města ovládaného drogovými gangy.

Západy slunce dovedou být v Ciudad Juárez nádherné.
Západy slunce dovedou být v Ciudad Juárez nádherné. | Foto: Wikipedia

Exhumace neidentifikovaných mrtvých budou ve městě probíhat celý rok 2008 a po Ciudad Juárez přijdou na řadu i ostatní města státu Chihuahua.

Vedle vzorků DNA úřady odeberou i zubní vzorky, budou pořízeny fotografie a změřena lebka a délka páteře. Vše má být nápomocné tomu, aby mohli těla identifikovat příbuzní, pokud by se nějací v budoucnu objevili.

Těla pocházejí z let 1991 až 2004, poté začaly úřady tyto testy provádět před pohřbením.

Přijely pracovat, byly znásilněny a zavražděny

Většina těl jsou údajně muži, některá z nich by však mohla patřit právě těm ženám, které jsou pohřešovány od roku 1993. Mnohé ze zavražděných vůbec nepocházely ze Ciudad Juárez a neměly zde ani příbuzné, kteří by o jejich ostatky mohly projeviz zájem.  

Ciudad Juárez je totiž nejen významným drogovým, ale také průmyslovým centrem. Přijíždějí sem tisíce žen z různých koutů Mexika, aby zde našly práci u některé z více než tří set montážních linek.

Mexická policie je tak zkorumpovaná, že vláda na protidrogové zátahy raději posílá armádu.
Mexická policie je tak zkorumpovaná, že vláda na protidrogové zátahy raději posílá armádu. | Foto: Reuters

Přesný počet zavražděných žen není znám, každopádně jde o stovky a další stovky zmizely. Celkem se podle lidskoprávních organizací ve městě nyní pohřešuje 800 lidí.

Policie je zkorumpovaná, vědí to i státní úředníci

Většina vražd, které se připisují drogovým kartelům, gangům, masovým vrahům či domácímu násilí, nebyla nikdy vyšetřena.

Nedbalost při identifikaci těl je pouze jedním z vykřičníků, jež ukazují na neochotu policie s problémem cokoli dělat. Mexičané totiž muže zákona přímo obviňují z krytí drogových kartelů. 

"Takhle to dál jít nemůže," řekla vrchní žalobkyně státu Chihuahua Patricia Gonzalezová v rozhovoru pro BBC. "(Jsou zde) zkorumpovaní a amatérští policisté, kteří vyšetřování vražd těchto žen dokážou jen zpackat."

Gonzalezová nechává chování stovky místních policistů vyšetřit, mezitím se však vraždí dál.

Čtěte také:
Bílý dům dá Mexiku 1,4 miliardy na boj s drogami
Město Altar žije z pašování lidí do USA. A daří se mu

 

Právě se děje

Další zprávy