Ty mohou zahrnovat zmrazení aktiv a vízová omezení pro íránské představitele. Napsaly to zahraniční agentury s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí.
Washington však nebude prosazovat kroky proti íránskému ropnému a plynárenskému průmyslu, protože by to ještě zhoršilo život obyčejných Íránců, zatímco Američanům jde o tlak na tamní režim.
Nová rezoluce?
Íránský energetický jaderný program, který západní státy považují za pláštík pro výrobu atomových zbraní, bude jedním z hlavních bodů jednání představitelů skupiny G8, kteří se sejdou příští úterý v Moskvě.
Írán však tvrdí, že se opírá o režim nešíření jaderných zbraní - kvůli svým právním závazkům. "Ajatolláh Alí Chameneí, vůdce Islámské republiky, vydal nařízení proti vývoji, výrobě, skladování a použití jaderných zbraní," uvedl íránský velvyslanec při OSN Džafád Zarif, jehož citovaly Hospodářské noviny.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve čtvrtek navrhla Radě bezpečnosti OSN, aby brzy začala jednat o možném přijetí rezoluce na základě 7. článku Charty OSN, který umožňuje sankce i případné použití síly v případě, že některý z členů Spojených národů odmítá vůli mezinárodního společenství.
Všechny dostupné prostředky
Formulace "možnost použít všech potřebných prostředků" se v podobné rezoluci na základě 7. článku stala v roce 2003 jedním z argumentů, které USA a Británie tehdy využily k útoku na Irák.
Spojené státy ve svých dřívějších prohlášeních nevyloučily ani případný budoucí vojenský zásah proti Teheránu, nicméně dávají nyní spolu s Německem, Francií, Británií, Ruskem a Čínou přednost diplomacii.
Dohodu však nejspíš ztíží to, že Rusko a Čína, které mají právo veta v RB OSN, jsou dosud podle agentury Reuters nejen proti použití síly, ale i proti jakýmkoli sankcím.