Víno patří k Íránu jako pivo k Česku

Lenka Málková
4. 4. 2006 16:26
Teherán - Přestože islám pití alkoholu zakazuje a Korán v něm vidí "ohavnost a Satanovu práci", která chce věřící odvrátit od Boha, víno zůstává nedílnou součástí perské kultury.

Skoncovat s pitím a ilegálním prodejem alkoholu se íránský islámský režim snaží již téměř třicet let. Přes tvrdé tresty za porušení zákazu, které mohou činit roční vězení nebo také sedmdesát ran bičem, pití alkoholu v zemi islámských duchovních pokračuje.

Ilegální prodej alkoholu zlatým dolem

Podle jednoho z ilegálních prodejců alkoholu Alana je i přes zpřísňující se tresty obchod s alkoholem zlatým dolem, který se jen tak neopouští.

"Řekl jsem si, že pokuta, kterou případně dostanu, nepokryje ani daně, které bych měl platit. Navíc poptávka je tak velká a příjem natolik vysoký, že je celkem nemožné s tímto obchodem skončit."

Každý měsíc místní deníky informují o konfiskaci tisíců lahví ilegálně vyrobeného nebo dovezeného alkoholu. Podle bezpečnostního pracovníka generála Hušanga Husejního jsou "současné alkoholové vášně v zemi alarmující".

Přes potíže, kterým se prodejci vystavují, poptávka nadále roste. A nabídka je opravdu velká. Stačí jeden telefonát a francouzské víno, ruská nebo domácí arménská vodka míří na váš stůl.

Jihoíránská provincie Šíraz je baštou vinařství. A to v zemi, kde pití alkoholu přísně sleduje stát.
Jihoíránská provincie Šíraz je baštou vinařství. A to v zemi, kde pití alkoholu přísně sleduje stát. | Foto: Aktuálně.cz

Zatímco před revolucí vyráběly desítky íránských závodů pivo, víno i tvrdý alkohol, dnes většinu ze zásob pašují sousední Arméni na skútrech.

Země chycena mezi vírou a tradicí

Současný islámský režim a samotní obyvatelé Íránu jsou však chyceni mezi vírou a dlouholetou tradicí.

Přestože islám pití alkoholu zakazuje a Korán v něm vidí "ohavnost a Satanovu práci", která chce věřící odvrátit od Boha, pivo a víno zůstává navzdory íránskému režimu nedílnou součástí perské kultury.

Čechům dobře známé australské víno Širáz je pojmenováno podle vinné révy ze stejnojmenné jihoíránské provincie.

Kdysi íránská továrna na výrobu alkoholu, dnes ruiny.
Kdysi íránská továrna na výrobu alkoholu, dnes ruiny. | Foto: Aktuálně.cz

Podle francouzského archeologa působícího v Íránu "Francouzi na Persii trochu žárlí, protože zatímco zprávy o výrobě a pití vína v Persii spadají již do 5. tisíciletí př.n.l., francouzské víno je datováno zpět pouze do roku 500 př.n.l."

Víno se objevuje v perské poezii staré tisíc let. Mezi největší a nejpopulárnější básníky patří Mohamed Háfiz, který ve 14. století žil právě ve vínem oplývajícím Širázu.

  • Ukázku středověké perské poezie NAJDETE ZDE

Ke krátkému uvolnění situace došlo v roce 1997 po zvolení reformisty Chatámího prezidentem. Alkohol dříve výhradně určený k lékařským účelům se začal v omezeném množství prodávat v drogeriích.

 

Podle nejmenovaného vládního úředníka bylo hlavním důvodem, proč byl prodej alkoholu opět povolen, rostoucí počet úmrtí způsobených otravou ilegálně vyrobeným alkoholem a zvyšující se procento na opiu závislých lidí.

 

"Mnoho lidí vsadilo na opium, protože je lehce k dostání a není tak drahé," prohlásil úředník.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 38 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy