reklama
 
 

USA a Jižní Korea zahájily ve Žlutém moři manévry

28. 11. 2010 10:51
Z jihokorejského Jonpchongu zněla v neděli palba

Soul - Ve Žlutém moři začaly námořní manévry Jižní Koreje a Spojených států. Cvičení se odehrává jen pár dní po úterním ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong ze Severní Koreje.

Při tomto incidentu přišli o život dva jihokorejští vojáci a dva civilisté.

Komunistická Severní Korea považuje manévry za provokaci, nelibě na ně pohlíží také Čína.

Společné cvičení, kterého se účastní i americká letadlová loď George Washington, má podle USA především odstrašující efekt. Manévry jsou záměrně mohutnější, než obvykle pravidelná cvičení Spojených států a Jižní Koreje bývají.

Loď George Washington má na palubě 5500 námořníků. Může nést 75 letounů, včetně stíhacích bombardérů se zásobováním za letu. Plavidlo mají doprovázet nejméně čtyři další válečné lodi.

Severní Korea ve střehu

Soul na cvičení vyslal tři torpédoborce, fregaty a letectvo zaměřené na ničení ponorek.

KLDR označila manévry, které se konají v citlivé zóně mezi Korejským poloostrovem a Čínou, za provokaci a oznámila, že bez "slitování" udeří v případě porušení svého svrchovaného prostoru. Severní Korea neuznává námořní hranice stanovené OSN po ukončení korejské války v roce 1953 a považuje vody kolem ostrova Jonpchjong, který leží jen 11 kilometrů od jejích břehů, za své území.

Incident bedlivě sleduje Čína, jejíý vláda byla tento týden terčem četných kritik za smířlivý postoj ke KLDR. Peking odmítl "jakoukoli vojenskou akci uvnitř exkluzivní ekonomické zóny Číny" a varoval před "nepředvídatelnými důsledky" cvičení.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak v neděli v Soulu čínskému státnímu poradci Taj Ping-kuovi řekl, že by Peking měl k oběma Korejím přistupovat vyváženěji. Vyzval Čínu, aby přispěla k nastolení míru na poloostrově.

Varování pro novináře

Jihokorejské úřady vyzvaly novináře, aby dnes opustili ostrov Jonpchjong. "Nemůžeme nyní předvídat, jakou provokativní akci Severní Korea podnikne v reakci na naše společné manévry," uvedla jihokorejské ministerstvo obrany.

Na ostrově je podle agentury Jonhap asi 400 žurnalistů. Většina z 1300 obyvatel ostrov po úterním ostřelování opustila. Navíc byla v neděli na ostrově podobně jako ve čtvrtek slyšet dělostřelecká palba ze Severní Koreje

autoři: Zahraničí, ČTK | 28. 11. 2010 10:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama